Firma jest zadłużona i niewypłacalna, a sąd w Berlinie rozpoczął procedurę postępowania upadłościowego. Syndyk już przedstawił plan naprawczy firmy, który przewiduje przekształcenie wydawnictwa ze spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Dzięki tej zmianie specjalne prawa stracić ma mniejszościowy udziałowiec wydawnictwa - inwestor z branży finansowej Hans Barlach.
Początkiem problemów wydawnictwa był ostry spór pomiędzy Barlachem, a wdową po właścicielu wydawnictwa, Ullą Unseld-Berkewicz. Konflikt trwa od 2007 roku i całkowicie sparaliżował działalność Suhrkamp Verlag. Barlach, który posiada 31 proc. udziałów publicznie kwestionuje zdolność Unseld-Berkewicz (61 proc. udziałów) do kierowania firmą.
Przekształcenia mają objąć też inne wydawnictwa należące do grupy Suhrkamp Verlag, w tym istniejące od ponad stu lat Insel Verlag.
Sąd ma dwa tygodnie na przeanalizowanie planu naprawczego. Jeżeli go zaakceptuje, stanowisko będą musieli zająć wierzyciele i rada zakładowa. Suhrkamp złożył w maju w sądzie wniosek o ochronę przed upadłością, co zapobiegło wcześniejszemu ogłoszeniu bankructwa.
Suhrkamp, założone w 1950 roku przez Petera Suhrkampa we Frankfurcie nad Menem, specjalizuje się w literaturze pięknej i naukowej. Wydawało najważniejszych niemieckojęzycznych pisarzy - Hermanna Hessego, Bertolta Brechta, Maxa Frischa, Martina Walsera, Petera Handkego czy Adolfa Muschga. Suhrkamp wydał składającą się z 50 tomów serię "Polnische Bibliothek" (Biblioteka Polska) z utworami najważniejszych polskich pisarzy i poetów. W wydawnictwie ukazały się też powieści, monografie i zbiory esejów Stanisława Lema, Andrzeja Stasiuka i Jana T. Grossa. Insel Verlag wydał między innymi książkę Agaty Tuszyńskiej o Wierze Gran.