- Od stycznia do kwietnia 2014 roku wyraźnie wzrósł sceptycyzm wobec projektu organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie. Przede wszystkim, ewentualna organizacja imprezy rzadziej niż jeszcze na początku roku postrzegana jest jako sukces finansowy i promocyjny miasta – podaje firma w raporcie.
Z twierdzeniem, że organizacja Olimpiady zimowej w 2022 roku byłaby finansowo korzystna dla Krakowa zdecydowanie zgadzało się w kwietniu 28,1 proc. respondentów. W styczniu, zanim rozgorzała debata na ten temat, takiego zdania była jeszcze prawie połowa (ok. 47 proc.) pytanych o to w badaniu osób. Choć jeszcze w styczniu 77,2 proc. Polaków uważało, że przyznanie prawa do organizowania olimpiady byłaby dla Krakowa wielkim sukcesem, obecnie sądzi tak niecałe 60,7 proc. - Z kolei blisko połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że organizacja Igrzysk oznacza niepotrzebny wydatek pieniędzy, które można by przeznaczyć na ważniejsze cele – taką opinię podziela o 14,4 punktu procentowego więcej uczestników badania niż jeszcze w styczniu. Ponad dwie trzecie zapytanych uważa ponadto, że organizowanie takiej imprezy pociąga za sobą wielkie koszty, które nigdy się nie zwrócą – podają analitycy.
W podobny sposób zmniejszył się również odsetek respondentów zgadzających się ze stwierdzeniem, że organizacja Igrzysk Olimpijskich to dobry sposób na promocję Polski za granicą (z 75,7 proc. do 61,9 proc.). Także korzyści promocyjne dla Krakowa są już nieco mniej oczywiste niż jeszcze kilka miesięcy temu – podaje Pentagon Research. Zdaniem Adama Pawlukiewicza z pentagon Research, na podstawie wyników obu badań można przypuszczać, że zwiększyła się świadomość Polaków dotycząca tego, jakie konsekwencje finansowo-logistyczne wiążą się z organizacją tak dużego wydarzenia jakim są Igrzyska Olimpijskie. - Warto zwrócić uwagę również na to, że opinia Polaków została pośrednio ukształtowana Euro 2012, po którym pozostały nam stadiony, których rentowność stała się "tematem tysiąca rozmów". Wśród problemów związanych ze stadionami można wymienić chociażby ich wielkość, koszt i słabe wykorzystanie po Euro. Już to wiemy, że wybudowanie takich obiektów pomogło w promocji Polski za granicą, ale też, że taka inwestycja taka nigdy się nie zwróci. Stadiony i inne obiekty będą obciążeniem budżetów miejskich przez wiele następnych lat. Trzeba się zastanowić, po co nam tor do bobslejów i czy pieniądze te nie powinny być przeznaczone sport powszechny który w Polsce w dalszym ciągu boryka się z problemami finansowymi – komentuje Pawlukiewicz.
Badanie przeprowadzono na 451 uczestnikach panelu badawczego Pentagon Research w wieku 18-59 lat. Udział osób w tej grupie był proporcjonalny do ich rzeczywistego udziału w całej populacji pod względem płci i wieku.
Mieszkańcy Krakowa będą decydować w referendum o tym czy stolica Małopolski ma być gospodarzem zimowej olimpiady w 2022 roku 25 maja tego roku.