Tadeusz Isakowicz-Zaleski został wyróżniony za wydaną nakładem Znaku książkę „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”.
Laureatowi zajmującemu się inwigilacją duchownych przez SB w latach PRL i domagającemu się dokonania przez księży autolustracji władze archidiecezjalne postawiły zarzut rozbijania jedności Kościoła.
– To jest zarzut straszny! – mówi „Rz” ks. Isakowicz-Zaleski. – Zarzut stawiany Marcinowi Lutrowi czy Janowi Husowi! Wiele wskazuje na to, że lustracja znalazła się w martwym punkcie, a dalsze prace księdza w archiwach, już nie tylko polskich, napotykać będą jeszcze większe trudności. – Kościół nie powinien oglądać się na świat polityczny – przekonuje ks. Isakowicz-Zaleski. – Jest ciałem autonomicznym i czy zapadnie decyzja o lustracji naukowców lub dziennikarzy, czy też nie, jest to bez znaczenia. Mam zresztą żelazny argument. Czy ewangeliści mogli zafałszować rzeczywistość? Oczywiście, mogli nie napisać o Judaszu, o zaparciu się świętego Piotra, o niewiernym Tomaszu – wszystko ominąć lub wyretuszować. Po dwóch tysiącach lat nikt by ich nie sprawdził. Ale byli wierni prawdzie i dawali jej świadectwo.
Tegoroczny laureat jest duchownym archidiecezji krakowskiej. Święcenia przyjął w 1983 r0ku, związany był z Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Nowej Hucie. W 1985 r. został dwukrotnie ciężko pobity przez „nieznanych sprawców”. Jest autorem licznych artykułów i książek, tomów wierszy, a także prezesem działającej od 20 lat Fundacji im. Brata Alberta zajmującej się niepełnosprawnymi umysłowo. Prowadzi duszpasterstwo wśród Ormian mieszkających w Polsce.
Do nagrody nominowani byli także: Włodzimierz Bolecki („Inna krytyka”), Wojciech Chmielewski („Biały bokser”), Andrzej Cisek („Kłamstwo Bastylii”), Dariusz Gawin („Blask i gorycz wolności”), Zdzisław Krasnodębski („Drzemka rozsądnych”), Paweł Lisicki („Powrót z obcego świata”), Cezary Michalski („Gorsze światy”), Stanisław Srokowski („Nienawiść”) i Adam Wielomski („Hiszpania Franco”). Wyróżnieniami uhonorowano: Wojciecha Chmielewskiego, Stanisława Srokowskiego i Adama Wielomskiego.