Krzysztof Masłoń

Operacja Mincemeat czyli jak oszukać Hitlera

W 1997 r. na cmentarzu w hiszpańskiej Huelvie, niedaleko miejsca, gdzie rzeka Tinto wpada do Atlantyku, na marmurowej płycie stojącego tam od ponad pół wieku nagrobka Williama Martina wyryto dopisek: „Glyndwr Michael służył jako major William Martin, RM".

Zmarł Roman Bratny

Autor „Kolumbów” i stu dwudziestu innych książek, scenarzysta dziesiątków filmów z „Życiem raz jeszcze” na czele, jeden z najpoczytniejszych pisarzy w dobie PRL nie żyje. Miał 96 lat.

Ishiguro: Myśleć za siebie

Pokolenie moich rodziców starzeje się i odchodzi, zatem to na nas spoczywa teraz obowiązek podtrzymania pamięci o tym, co się działo w XX wieku w Europie i w świecie - przypominamy rozmowę archiwalna z tegorocznym laureatem Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro.

Agent wolności

W 87. rocznicę urodzin Ryszarda Kuklińskiego przypominamy archiwalną rozmowę z Józefem Szaniawskim, autorem książki o pułkowniku Kuklińskim, pośmiertnie awansowanym na stopień generała brygady.

Jedna wielka beczka prochu - rozmowa z Ryszardem Kapuścińskim

Ryszard Kapuściński: amerykański pisarz musi zarabiać milion dolarów‚ ja nie muszę. On podróżował po świecie z całą świtą‚ ja byłem sam.