Milan Kundera: Koniec życia z lustracją w tle

Media donosiły już o śmierci czeskiego giganta, Milana Kundery, w 2020 r. To była plotka. Teraz nie ma wątpliwości.

Publikacja: 12.07.2023 12:57

Milan Kundera, zdjęcie z 1973 roku

Milan Kundera, zdjęcie z 1973 roku

Foto: AFP

Największy problem Milana Kundery polegał na tym, że pod koniec życia musiał zmagać się z zarzutami o współpracę z czechosłowacką bezpieką.

Milan Kundera i problemy z lustracją

Portret przymusowego emigranta, uczestnika Praskiej Wiosny z 1968 r., a jeszcze wcześniej ofiary systemu, co pośrednio złożyło się na zekranizowaną powieść „Żart”, przysłoniły dwa wydarzenia lustracyjne.

Czytaj więcej

Milan Kundera nie żyje

W październiku 2008 r. w praskim tygodniku "Respekt" ukazał się artykuł pod prowokacyjnym tytułem „Donos na Milana Kunderę", przekonujący, że odżegnujący się od komunistycznej wiary pisarz w 1950 r. złożył doniesienie na Miroslava Dvořáčka, który miał być agentem CIA.

Na skutek donosu Dvořáček spędził 14 lat w więzieniu. Kundera bronił się, ale nie wszyscy mu uwierzyli. Po stronie Kundery opowiedzieli się pisarze, z Václavem Havlem na czele.

Czy Milan Kundera wierzył w komunizm?

Kolejnym problemem był obszerna biografia pisarza z 2020 r. autorstwa Jana Nováka, który w oparciu również o źródła literackie, gdy brakowało historycznych, snuł przypuszczenia o niegasnącej wierze w komunizm Kundery jeszcze w latach 70-tych, a także wcześniejszym uwikłaniu w komunizm z wieloma jego konsekwencjami.

Pośrednią odpowiedzią były odmowy wywiadów, a także podkreślanie francuskości pisarstwa – faktem jest, że Kundera od dawna pisał po francusku, odżegnując się od Czech, bywając tam incognito.

Czytaj więcej

Milan Kundera. Zmartwychwstanie ukrywającego się pisarza

Wiosną można było mieć wrażenie, że pogodził się z ojczyzną. Symbolicznym gestem było przekazanie części archiwum do Brna, do Biblioteki Ziemi Morawskiej. Było to duże wydarzenie, zaś pisarz podkreślił swoje związki z rodzinnym miastem, gdzie jego ojciec, pianista, uczeń Leosza Janaczka, najwybitniejszego czeskiego kompozytora muzyki współczesnej był rektorem Akademii Muzycznej.

Największy problem Milana Kundery polegał na tym, że pod koniec życia musiał zmagać się z zarzutami o współpracę z czechosłowacką bezpieką.

Milan Kundera i problemy z lustracją

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Literatura
„Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania”: Blues o migracji duchowej i przekora
Literatura
Nowa książka Houellebecqa ukaże się w październiku
Literatura
„Rymkiewicz. Encyklopedia”. Jarosław Marek Rymkiewicz na własnych zasadach
Literatura
Nie bójcie się Virginii Woolf. Nowy przekład "Pani Dalloway"
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Literatura
"Cyberpunk 2077: Bez przypadku". Czas implantów w mózgu
Literatura
Nazwiska niesłusznie zapomniane. Nowa książka Jonathana Wilsona, numeru jeden wśród pisarzy zajmujących się piłką