Rozmowa online noblistki i wybitnego austriackiego publicysty odbędzie się 15 grudnia na rozpoczęcie działalności Fundacji Olgi Tokarczuk w Willi Karpowiczów we Wrocławiu.

Willa poety Tymoteusza Karpowicza i jego żony Marii na wrocławskich Krzykach została odremontowana przez miasto i przekazana Fundacji Olgi Tokarczuk. Będzie miejscem literackich spotkań autorów i tłumaczy z całego świata. Fundacja zamierza zajmować się także programami edukacyjnymi, stypendialnymi i rezydencyjnymi.

Czytaj więcej

Zniszczone książki Tokarczuk na licytacji. Ponad 40 tys. zł na organizacje LGBT+

Pandemia przesądziła, że spotkanie Olgi Tokarczuk i Matina Pollacka odbędzie się online. Poprowadzi je prof. Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego (transmisja o godz. 19 na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk).

Martin Pollack (rocznik 1944) - tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Za książkę „Śmierć w bunkrze” otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, do której był ponownie nominowany za zbiór esejów „Topografia pamięci”. W 2010 roku odebrał Nagrodę im.Georga Dehio, w 2011 roku Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest też laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckojęzycznej na polski, Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury, Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości.

Organizatorzy spotkania: Fundacja Olgi Tokarczuk, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademickie Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk, Biblioteka Austriacka we Wrocławiu; Austriackie Forum Kultury.