Niejednokrotnie traumatyczne przeżycia wojenne zostawiły trwałe piętno i były przyczyną życiowych dramatów. Niektórzy nie potrafili uporać się z przeszłością. Na prywatne życie generała Władysława Andersa wpływ miała wojenna rozłąka. Po sześciu latach niewidzenia z pierwszą żoną Ireną, generał ściągnął ją i córkę na Zachód. Ale kiedy tam przybyły, dowiedziały się, że generał znalazł sobie nową kobietę – o 30 lat młodszą aktorkę Renatę Bogdańską, która została jego drugą żoną.
Książka Ewy Winnickiej, miesza wątki, od społecznych i obyczajowych do sensacyjnych, gdy Jerzy Ostoja-Koźniewski, ostatni minister skarbu emigracyjnego rządu w Londynie, opowiada o burzliwych dziejach Skarbu Narodowego, potężnego ładunku złota i kosztowności, wywiezionego z Polski po wybuchu II wojny. Życiem rozmówców Winnickiej kierują nie tylko przypadki, ale i pasje. Londyński wydawca i księgarz Jerzy Kulczycki walczył z komuną przy pomocy zakazanych książek ( m.in. Zbigniewa Brzezińskiego). Angażował kurierów przerzucających emigracyjne wydawnictwa do kraju.
Bohaterów książki sfotografował Chris Niedenthal, wybitny fotografik, także londyńczyk, urodzony po wojnie w polskiej rodzinie, który ostatecznie zamieszkał w Warszawie. Początkowo myślał, że jego pobyt w Polsce nie potrwa dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem mieszka tu już od prawie 40 lat. – Po latach zrozumiałem – tłumaczy – że jak już mam być Polakiem, to wolę nim być w Polsce niż w Wielkiej Brytanii. Polskość, takie mam przemyślenie, działa jak sprężyna. Wraca, chociaż może chciałbyś od niej uciec.