Baumgart pracuje z grupą sprintu w BKS-ie Bydgoszcz. Jej podopiecznymi są m. in. Kinga Gacka, Tymoteusz Zimny oraz - przede wszystkim - córka Iga Baumgart-Witan, czyli złota (sztafeta mieszana) i srebrna (sztafeta 4x400 m kobiet) medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio.

- Praca trenera z pewnością nie należy do prostych. Wśród swoich podopiecznych mam przydomek „mroczny żniwiarz”, ponieważ w trakcie zajęć dziewczyny wyciskają z siebie siódme poty. Moja praca w zeszłym sezonie została zwieńczona dwoma medalami - mówi Baumgart.

Nagrodę za osiągnięcia w pracy trenerskiej z kobietami w 2021 roku otrzymał trener kajakarek Tomasz Kryk. Jego podopieczne przywiozły z Tokio srebro (K-2 500 m) i brąz (K-4 500 m). - Na to wyróżnienie zapracowała cała drużyna - podkreśla doświadczony szkoleniowiec.

Czytaj więcej

Sztafeta 4x400. To już niemal dynastia

Nagrodę główną za całokształt pracy z zawodniczkami otrzymał trener lekkoatletek Edward Bugała. Do startu olimpijskiego przygotowywał on m.in. Irenę Szewińską, Grażynę Prokopek, Annę Kiełbasińską i Emilię Ankiewicz

- Pozycja kobiet w ruchu sportowym i olimpijskim z roku na rok się zmienia. Dopiero niedawno proporcje pań i panów w udziale w najważniejszych wydarzeniach się wyrównały - podkreśla prezes PKOl-u Andrzej Kraśnicki zwracając uwagę, że 8 z 14 „polskich” medali w Tokio wywalczyły kobiety.

Nagrody i wyróżnienia otrzymały także Iwona Mydlarz-Chruścińska, dr hab. prof. AWF Katowice Teresa Socha, Renata Mauer-Różańska, I Forum Kobiet Sportu i dr hab. prof. AWFiS Gdańsk Anna Szumilewicz.