Największym komercyjnym sukcesem Dire Straits był album „Brothers In Arms" (1985). Wydany tuż po wprowadzeniu CD, jako pierwszy w tym formacie, sprzedał się w milionie egzemplarzy. Ale choć lider zespołu Mark Knopfler ma brata Davida, z którym założył grupę, trudno mówić, by żyli, jak opiewani w tytule, towarzysze broni.
Demony przeszłości
Bracia założyli Dire Straits w 1977 r. Mark śpiewał i grał partie solowe, zaś młodszy o trzy lata David – partie gitary rytmicznej. Punktem zwrotnym było nagranie demonstracyjnej wersji „Sultans Of Swing", która stała się radiowym hitem. Kontrakt z Warner Brothers zapewnił grupie dystrybucję na świecie oraz popularność. Zaskakującą, ponieważ wydawało się, że gitarowe brzmienie nie ma szans w czasie prosperity punk rocka i disco.
W przypadku Dire Straits media nie donosiły o braterskich bójkach, jakie rozbijały zespoły Oasis Liama i Noela Gallagherów czy The Kinks Raya i Dave'a Daviesa. A jednak David odszedł w czasie sesji nagraniowej trzeciej płyty „Making Movies" w 1980 r., ponieważ rywalizacja niszczyła grupę, a to Mark był kompozytorem i autorem wszystkich piosenek.
Zapiekłość sporu ilustruje to, że Dawid nie został wymieniony w składzie muzyków biorących udział w sesji, zaś Mark nagrał jego partie na nowo, by uniknąć sporu o tantiemy. Jedyną pamiątką po Davidzie z tamtego czasu jest wideoklip Dire Straits „Solid Rock". Mark czuł się wtedy niezwykle mocny. Rok wcześniej do udziału w nagraniu płyty „Slow Train Coming" zaprosił go Bob Dylan.
David rozpoczął solową karierę w 1983 r. albumem „Release". W medialnym pojedynku z Markiem nie miał jednak szans. „Money For Nothing" przebiło wszystko, a Dire Straits było ozdobą Live Aid oraz urodzinowego koncertu Nelsona Mandeli.