Tam będzie można wziąć udział m.in. w godzinnym spacerze śladami Rzeckiego, obejrzeć wystawę plenerową „Warszawiak z wyboru" przedstawiającą biografię pisarza, obejrzeć filmy dokumentalne o pisarzu czy wziąć udział w konkursie rozwiązywania zadań matematycznych Prusa.
Kolorowo i żywiołowo zapowiada się pochód ku czci autora przygotowany przez młodzież. – Uczniowie sami, na podstawie lektur Prusa, opracowali teksty – mówi Anna Naja, dyrektor Liceum i Gimnazjum im. Prusa, które przygotowało to oryginalne rozpoczęcie Nocy. – Główni bohaterowie: Izabela, Wokulski i pan Rzecki będą jechali powozem, a przygrywać im będzie kataryniarz.
W bibliotece przy Koszykowej można też będzie obejrzeć pierwsze wydania powieści Prusa. A w Bibliotece dla Niewidomych (ul. Konwiktorska 7) goście na specjalnych odtwarzaczach posłuchają „Lalki" czytanej przez lektora lub z pomocą niewidomych spróbują czytać sami – braille'em.
Nastrojowo
W Muzeum Historycznym Warszawy po raz pierwszy zwiedzającym udostępnione zostaną po remoncie staromiejskie piwnice pod kamienicami przy rynku. Bardzo klimatyczne miejsce.
Po nich można wsiąść do autobusu do Łazienek i zwiedzać Pałac Na Wodzie oraz rezydencje królewskie na spacerze ze świecami. W każdej sali będzie można tam spotkać żywą rzeźbę, która zdradzi kilka tajemnic królewskiej kolekcji Stanisława Augusta.
A na koniec proponujemy przejechać do Wilanowa – na kolejny spacer po pałacu, tym razem z latarkami (ostatnie wejście o godz. 23.30).