Specjalny koncert zespołu odbędzie się w piątek 22 lutego o godz. 20:00 w poznańskim klubie Blue Note. Jest to jubileusz nieco spóźniony, bo Soundcheck, jeden z najważniejszych zespołów nowej fali polskiego jazzu, powstał w 2002 r. Utworzyli go czterej młodzi, ambitni muzycy: saksofonista Maciej "Kocin" Kociński, pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Krzysztof Szmańda. Mieli za sobą współpracę z czołowymi polskimi jazzmanami, ale razem wypracowali unikalny styl improwizacji i charakterystyczne brzmienie. Podstawą repertuaru są kompozycje Macieja „Kocina" Kocińskiego, który w tej dziedzinie ma wyjątkowy talent. Dwukrotnie, w latach 2011 i 2012 był nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii właśnie Jazzowego Kompozytora Roku.
Grupa była w pewnym okresie swej działalności łowcą nagród. W maju 2004 roku Soundcheck wziął udział w konkursie zespołów jazzowo-bluesowych w Gdyni. Tam Maciej Kociński otrzymał indywidualną nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, a grupa zaproszenie do występu na Sopot Molo Jazz Festival. W październiku zdobyli pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowo-Bluesowym w niemieckim Usti nad Łabą. Dodatkową nagrodą było zaproszenie do Drezna na festiwal Jazz Welten. W lutym 2005 Soundcheck wziął udział w finale Bielskiej Zadymki Jazzowej, gdzie Maciej Kociński otrzymał indywidualne wyróżnienie.
W kwietniu 2005 zespół zdobył Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, perkusista Krzysztof Szmańda otrzymał indywidualne wyróżnienie, a Maciej Kociński nagrodę specjalną. W tym samym roku Soundcheck zdobył także drugie miejsce na międzynarodowym konkursie Krokus w Jeleniej Górze, a następnie wywalczył Klucz do Kariery Jesieni Jazzowej w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas międzynarodowego festiwalu Zmagania Jazzowe w Szczecinie, Maciej Kociński został wybrany przez publiczność najlepszym uczestnikiem tej edycji festiwalu.
Swój pierwszy album pod tytułem „Soundcheck I" zespół wydał w 2005 r. Następne albumy nazywane kolejnymi rzymskimi numerami ukazywały się w latach: 2007 i 2010. Ten ostatni nosił podtytuł „Druglum". W 2010 roku magazyn „Jazz Forum" dołączył do pisma składankę grupy „Reperkusje". Ostatnie dwa lata zaowocowały albumami wokalnymi. Najciekawszy to „Marysia – wiersze z Kazachstanu" nagrany razem z Agą Kiepuszewską. Saksofonista Maciej „Kocin" Kociński napisał muzykę na ten album w trzy dni i trzy noce, natchniony przez autorkę wierszy, jego ciotkę Marię Kocińską. Poruszające strofy powstały podczas zesłania w latach 1942 – 46 i opisują dramat Polaków w dalekim Kazachstanie.
Soundcheck towarzyszył także Kiepuszewskiej na jej debiucie „Silence". Podobnie jak Lenie Piękniewskiej na płycie „Kołysanki na wieczny sen".