Aktualizacja: 15.04.2015 12:00 Publikacja: 15.04.2015 12:00
Eliahu Inbal
Foto: materiały prasowe
Na kolejnym kwietniowym koncercie symfonicznym w piątek 17 kwietnia (godz. 19:30) i sobotę 18 kwietnia (godz. 18:00) wystąpi rosyjski pianista Eldar Nebolsin, ceniony w muzycznym świecie szczególnie za interpretacje muzyki okresu romantyzmu. Przedstawi on IV Koncert fortepianowy d?moll Antona Rubinsteina – „rosyjskiego Liszta", którego porywająca, pełna namiętności i oszałamiającej wirtuozerii gra budziła podziw w Europie i Ameryce. Jego bogaty kompozytorski dorobek wciąż pozostaje w dużej mierze zapomniany. Do dzieł stosunkowo częściej wykonywanych należy właśnie IV Koncert – mieli go w swym repertuarze m.in. Rachmaninow, Hofmann i Paderewski.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
We Wrocławiu Opera musi zwrócić pieniądze za dwa tysiące biletów sprzedanych na odwołane premiery. Teatr Polski po politycznych problemach poszedł do remontu. Od 2021 roku nie było Festiwalu Dialog.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
Wprawdzie szczególnie prestiżową nagrodę jako osobowość roku zdobył kontratenor Jakub Józef Orliński, ale pozostałe Koryfeusze Muzyki Polskiej otrzymały na gali w Filharmonii Narodowej równie utalentowane kobiety.
W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Przypominamy rozmowę z nim, która została opublikowana w "TeleRzeczpospolitej" w końcu 2002 roku
W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Karierę rozpoczął, zdobywszy nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Teraz pod jego opieką Eryk Kulm przygotowywał się do roli Fryderyka Chopina w filmie o kompozytorze.
Wybitny pianista otrzyma 19 października tytuł doktora honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną w Łodzi. To już trzecie w Polsce takie wyróżnienie dla Krystiana Zimermana.
Na zakończonym w niedzielę Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Adama Didura w Bytomiu wszystkie trzy główne nagrody zdobyły śpiewaczki. Bezapelacyjną zwyciężczynią została Gabriela Legun.
Za nami trzy sobotnie koncerty w ramach II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie, wydarzenia, które promuje twórczość oraz postać Ignacego Paderewskiego, postaci nietuzinkowej, godnej pomników i szczególnego miejsca w pamięci rodaków. Paderewski to ikona wśród zasłużonych, zarówno ze względu na swoje dokonania artystyczne, jak i działania propolskie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby nie niebywały talent Paderewskiego, jego bezgraniczna miłość do ojczyzny i ogromna determinacja w walce o niepodległość. W czasach słusznie minionych pamięć o Paderewskim była celowo niszczona, a jego wkład w historię nieodległej Polski zdeprecjonowany. Trzeba o tym mówić głośno.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas