Media publiczne. Bartłomiej Sienkiewicz chce nadzwyczajnej komisji ds. nowego ładu

- Najwłaściwszym rozwiązaniem w sprawie ładu medialnego jest powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej w jego sprawie – ocenił Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego dodając, że jest świadomy możliwości zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę weta.

Publikacja: 15.02.2024 13:36

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (PO)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (PO)

Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz po raz pierwszy od objęcia stanowiska wraz z kierownictwem resortu spotkał się z dziennikarzami.

Bartłomiej Sienkiewicz o mediach publicznych

- Jesteśmy w sytuacji przejściowej – powiedział minister. - Poprzedni system upadł pod ciężarem własnej podłości. Z jednej strony doszło do złamania prawa przez naszych poprzedników, jeśli chodzi o system zarządzania mediami publicznymi, z drugiej zaś wykorzystywania ich do własnych celów politycznych. Ludzie, którzy zarządzali z Nowogrodzkiej telewizją publiczną, do tej telewizji nie wrócą - dodał.

Czytaj więcej

Magdalena Biejat: Nie rozumiem działań Donalda Tuska. Rząd nie słucha własnych ministrów

Minister powiedział, że odpowiednim miejscem na rozstrzygnięcie i budowę nowego ładu medialnego jest parlament - Sejm i Senat.

- Jestem przekonany, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej w sprawie ładu medialnego i w moim interesie oraz polskich obywateli jest, żeby ta komisja zaczęła działać jak najszybciej – dodał. - Oczywiście są tutaj pewne limity, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że tak długo, póki pan prezydent Duda sprawuje swój urząd, finał tych prac może spotkać się z jego wetem. Ale wydaje mi się absolutnie niezbędne rozpoczęcie tych prac - mówił Sienkiewicz.

Minister Sienkiewicz kontra Sąd Rejonowy w Warszawie

Minister kultury oświadczył, że obecnie media publiczne są w procesie likwidacji. - To jest zgodne z Kodeksem spółek handlowych i to w pewnym sensie zabezpiecza interesy publiczne, jeśli chodzi o proces prawny – mówił. - On oczywiście ma swoje zawirowania. Akurat wszystkie spółki regionalne zostały wpisane do rejestrów, a Warszawie jest inaczej. Nie chcę wchodzić w szczegóły, jestem jak najdalszy od komentowania sędziów, właściwie nie chciałbym się na ten temat wypowiadać, ale zapewniam, że mam plan B, plan C, D, E, F, G, H, I, J, K i będę te plany stosował tak długo, póki nie będzie rozstrzygnięta ostatecznie kwestia ładu medialnego - zadeklarował.

Czytaj więcej

Odwołanie dr hab. Łukasza Gawła ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego

Odnośnie oddalenia przez Sąd Rejonowy w Warszawie skargi na odmowę wpisania do KRS likwidacji, minister Sienkiewicz powiedział:

- W sensie faktycznym nic to znaczy. Jedyną rzeczą, która zmienia stan prawny jest ostateczne orzeczenie sądu, w tym wypadku - pewnie apelacyjnego. Dopiero takie orzeczenie może nakazać mi cofnięcie się.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz po raz pierwszy od objęcia stanowiska wraz z kierownictwem resortu spotkał się z dziennikarzami.

Bartłomiej Sienkiewicz o mediach publicznych

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz