Już 6 listopada premiera multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE

Już w listopadzie odbędzie się premiera multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE, w którym sztuka cyfrowa łączy się ze sztuką dźwięku i obrazu na spektakularną skalę. Podczas wydarzenia obrazy Zdzisław Beksińskiego „ożyją" na wielkich ekranach, pozwalając publiczności zanurzyć się w świat twórczości mistrza.

Publikacja: 31.10.2023 18:00

Już 6 listopada premiera multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Warstwa wizualna przenikać się będzie z muzyką, za którą odpowiadają Wasilewski i Wishlake. Na koncertach dołączą do nich jedni z najważniejszych polskich artystów – Nosowska, O.S.T.R., Błażej Król oraz Rogucki.

Spektakle odbędą się we Wrocławiu (6.11 / Hala Stulecia), Warszawie (8.11 / COS Torwar) i Katowicach (1.12 / Spodek). W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety.

Zdzisław Beksiński należy do grona najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego niezwykle oryginalne i sugestywne malarstwo od lat intryguje, a nadrealne wizje z pogranicza jawy i snu nierzadko niepokoją, budząc wielkie emocje. Twórcy multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE, zafascynowani jego dziełami, postanowili oddać hołd twórczości mistrza i stworzyć immersyjne wydarzenie, będące wielozmysłową podróżą po zakamarkach ludzkiej duszy, w świat wyobraźni i malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Na ekranach w przestrzeni imponujących hal koncertowych obrazy Beksińskiego zostaną wprawione w ruch, tak by stworzyć zapadające w pamięć widowisko.

– W procesie tworzenia unikalnych wydarzeń forma ma olbrzymie znaczenie – mówi Michał Kaleta, managing director, endorfina events. – Poszukiwanie efektu WOW zastąpiliśmy projektowaniem immersyjnym, w którym nie tyle chodzi o element zaskoczenia, ale o zanurzenie w tym, czego doświadczamy. Przefiltrowanie obrazów Zdzisława Beksińskiego przez sztuczną inteligencję pozwoliło nam nadać im ruch. W warstwie reżyserskiej niezwykle ważna będzie również praca świateł scenicznych. Jestem przekonany, że taka forma doświadczania wyznaczy nowe trendy i gdy będziemy myśleć o tym, jak osiągnąć immersję w eventach, odeślemy po bilety na multimedialno-muzyczny spektakl BEKSIŃSKI.LIVE – dodaje Kaleta.

Podczas wydarzenia ważną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja (AI). Wykorzystując to narzędzie, udało się uzyskać intrygujące, dynamiczne obrazy, które pulsują i transformują w nowy wymiar. AI, ucząc się z obrazów mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Cały proces pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. Animacje i użycie obrazów mistrza są nadzorowane przez Muzeum Historyczne w Sanoku, które dodatkowo czuwa nad estetyczną zgodnością.

– Praca z AI stanowi wyzwanie, które pozwala na zderzenie dwóch różnych perspektyw – ludzkiej i maszynowej – mówi Mariusz Kulma, twórca animacji do projektu BEKSIŃSKI.LIVE. –Współpraca ta może prowadzić do niesamowitych osiągnięć, ale też do wielu nieporozumień. Główną przeszkodą jest często odmienna interpretacja oraz różnice w procesie decyzyjnym. Ludzka perspektywa wynika z doświadczeń, uczuć, kultury i intuicji. AI opiera swoją interpretację na algorytmach, modelach danych i statystykach, choć dopuszcza również bardzo duży udział losowości. Znalezienie kompromisu między ludzką interpretacją a interpretacją AI jest wyzwaniem. Wciąż czynnik ludzki jest najważniejszy w całym procesie, zarówno tworzenia scenariusza, jak i wynikowej animacji. Kluczem do efektywnej współpracy z AI jest zrozumienie jej mocnych i słabych stron. Ważne jest, by nie traktować jej jako zamiennika ludzkiej kreatywności, ale jako narzędzie, które może wzbogacić pracę. Ostateczna decyzja zawsze będzie należała do człowieka, a AI może być wsparciem w tym procesie – dodaje Kulma.

Za warstwę muzyczną projektu odpowiadają Michał Wasilewski oraz Wishlake, którzy stworzyli niezwykle poetycką, wrażeniową interpretację malarstwa Beksińskiego. Do projektu BEKSIŃSKI.LIVE zaproszeni zostali również wyjątkowi artyści – Nosowska, O.S.T.R, Błażej Król i Rogucki. We wnętrzach spektakularnych hal usłyszeć będzie można także jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia – perkusistę Gniewomira Tomczyka, wibrafonistę Kubę Kotowicza oraz oktet smyczkowy.

Multimedialne spektakle BEKSIŃSKI.LIVE odbędą się we Wrocławiu (6.11 / Hala Stulecia), Warszawie (8.11 / COS Torwar) i Katowicach (1.12 / Spodek). Ostatnie bilety na katowicką odsłonę wydarzenia dostępne są na www.eBilet.pl.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Warstwa wizualna przenikać się będzie z muzyką, za którą odpowiadają Wasilewski i Wishlake. Na koncertach dołączą do nich jedni z najważniejszych polskich artystów – Nosowska, O.S.T.R., Błażej Król oraz Rogucki.

Pozostało 94% artykułu
Kultura
Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne
Kultura
„Gwiezdne wojny: Akolita”, czyli dlaczego Putin ma kim manipulować
Kultura
Nie będzie agencji zabytków, Ministerstwo Kultury łączy instytuty
Kultura
Janusz Rewiński nie żyje. Stworzył postaci memiczne zanim wymyślono memy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Kultura
Sto lat surrealizmu w Polsce. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Kabareton w Opolu: Andrzej Duda wyśmiany jak nigdy