Muzeum Narodowe w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp do galerii stałych i na wystawy oraz audioprzewodniki w języku ukraińskim.

Już drugi weekend MNW organizuje także zajęcia dla dzieci uchodźców z Ukrainy, prowadzone przez edukatorkę w języku polskim i ukraińskim. - W tym tragicznym czasie jest wiele bardzo podstawowych potrzeb. Dostajemy jednak coraz więcej sygnałów od rodzin goszczących uchodźców w Warszawie, które wskazują na potrzebę zorganizowania czasu ukraińskim dzieciom. Chcemy włączyć się z pomocą wszelkimi środkami, którymi dysponujemy - mówi Marta Kochlewska z Działu Edukacji MNW,

13 marca w godz. 10 -16 MNW zaprasza wszystkie dzieci na animacje w języku polskim i ukraińskim, prezentowane w przestrzeni edukacyjnej.

Łazienki Królewskie, solidaryzując się z narodem ukraińskim w obliczu rosyjskiej agresji, także gwarantują uchodźcom z Ukrainy wolny wstęp w marcu i w kwietniu do wszystkich swoich obiektów: Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałacu Myślewickiego oraz Muzeum Łowiectwa.

W zabytkowych obiektach i ogrodach Łazienki prowadzą również lekcje muzealne po ukraińsku dla dzieci wraz z opiekunami. Obowiązują rezerwacja w grupach do 15 osób: Tematy do wyboru: „Zostań nadwornym artystą” , „W królewskiej formierni”, „Ogród łazienkowski” .

W antywojennym oświadczeniu Muzeum Łazienki Królewskie pisze: „W obliczu brutalnej rosyjskiej agresji kierujemy do narodu ukraińskiego wyrazy wsparcia i pełnej solidarności oraz zapewniamy o gotowości niesienia pomocy. Wolność i niepodległość to dwa podstawowe prawa każdego narodu. Nie ma zgody na kwestionowanie tych wartości; na niezawinioną śmierć, strach i upokorzenie. Nigdy więcej wojny!”

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie także przygotowało dla gości z Ukrainy zajęcia edukacyjne pod hasłem „W gościnie u króla". Z kolei Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na oprowadzania w języku ukraińskim po familijnej wystawie „To tu, to tam”.

Muzea w innych miastach też są dostępne bezpłatnie dla uchodźców, m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku, które ogłasza: „Czujemy, że naszym obowiązkiem jest pomoc przybywającym do Polski osobom, które uciekają przed okrucieństwem wojny. W związku z tym wdrażamy szereg działań – zarówno natychmiastowych, jak i długofalowych – które mają na celu wyjść naprzeciw przynajmniej niektórym potrzebom uchodźczyń i uchodźców. Mamy nadzieję, że w muzeum znajdą choć chwilę wytchnienia od tych tragicznych wydarzeń.”

Muzeum Narodowego w Gdańsku opracowuje również gry i zabawy miejskie, pomagające dzieciom i ich opiekunom poznać Gdańsk oraz ułatwić adaptację do nowej sytuacji życiowej.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Darmowe warsztaty dla rodzin z dziećmi z Ukrainy oferuje też Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza uchodźców z terenów Ukrainy na wystawy stałe i czasowe w Gmachu Głównym i w dwunastu oddziałach, m.in. Muzeum Książąt Czartoryskich.