Oto propozycje na najbliższy tydzień:
14 lipca
Recital wokalny - Satie, Debussy, Poulenc
Drugi koncert z cyklu "Passage" poświęconego muzyce nowoczesnej. Wystąpi sopranistka Sophie Fournier i pianista Jean-Pierre Armengaud.
16 lipca
Aktualizacja: 13.07.2008 11:10 Publikacja: 13.07.2008 11:10
Foto: Materiały Organizatora
Oto propozycje na najbliższy tydzień:
14 lipca
Recital wokalny - Satie, Debussy, Poulenc
Drugi koncert z cyklu "Passage" poświęconego muzyce nowoczesnej. Wystąpi sopranistka Sophie Fournier i pianista Jean-Pierre Armengaud.
16 lipca
Francuska sopranistka o sobie
Natalie Dessay jest jedną z najświetniejszych śpiewaczek operowych świata. Oglądając film, można spędzić z gwiazdą jeden, ale za to bardzo intensywny dzień.
Ukwiecona Normandia
Honfleur to urocza osada rybacka. Klifowy krajobraz łagodzą kwitnące ogrody prowadzone przez mieszkańców ulubionego miasteczka impresjonistów.
17 lipca
Frywolna operetka o spartańskiej królowej
"Piękna Helena" to obok "Orfeusza" najbardziej znana operetka skomponowana przez Offenbacha. Laurent Pelly, najwybitniejszy dziś francuski reżyser sztuk operowych, wydobył z niej niuanse libretta.
Opera Ravela dla dzieci
"Dziecko i czary" to wspaniała opera. Ravel napisał ją do libretta Colette. Opowieść o niegrzecznym dziecku, które przenosi się do tajemniczego ogrodu i tam zaczyna rozumieć, że świat jest piękny.
18 lipca
Teatr, którego najwybitniejszymi aktorami są konieTeatr Konny Zingaro przenosi widzów w świat dzieciństwa gdzieś do Europy Środkowo-Wschodniej. Piękny spektakl z udziałem 37 koni, 50 aktorów i cygańskich kapel przywołuje świat, którego już nie ma.
19 lipca
Natalie Dessay w "Słowiku" Strawińskiego
Christian Chaudet, korzystając ze współczesnych technik filmowych, stworzył niezwykłą wersję opery Igora Strawińskiego.
20 lipca
Prowokujący balet o dzieciobójczyni Medei
Francuski choreograf albańskiego pochodzenia Angelin Preljocaj wyreżyserował wstząsający spektakl o zakamarkach ludzkiej duszy. Taniec na najwyższym poziomie.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: "Rz" Online
Oto propozycje na najbliższy tydzień:
14 lipca
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Projekt French Touch w ciągu ostatniej dekady stał się jednym z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, celebrujących polsko-francuską przyjaźń.
Studio BADI BADI jest autorem oryginalnego intro do wyczekiwanej w świecie gameingu gry „Frostpunk 2”, wyprodukowanej przez uznaną globalnie firmę 11 bit studios. Mroczna, minimalistyczna animacja, oddająca surowy klimat postapokaliptycznego świata, już zdobywa uznanie wśród graczy i krytyków branżowych.
Ministerstwo Kultury zmieniło system przyznawania dotacji na wydarzenia i festiwale, co ma przyspieszyć decyzje, przewlekane wcześniej nawet do maja. Większa odpowiedzialność spocznie na ekspertach.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie jednym z najważniejszych elementów Nowego Centrum Warszawy, miejscem absolutnie wyjątkowym, otwartym dla wszystkich.
W samym środku jesieni Warszawa gości imprezę o szczególnym znaczeniu w historii europejskiej muzyki. To Jazz Jamboree, żywa legenda mimo emerytalnego wieku 66 lat. Podobnie jak pierwszy festiwal Jazz Jamboree w 1958 roku, tak i tegoroczny odbędzie się w Klubie „Stodoła” (choć o innych lokalizacjach). W programie nowatorskie, eksperymentalne brzmienia z elementami wielu gatunków muzycznych, legendarni wykonawcy, w tym jeden stulatek(!), i nowe, ale już uznane nazwiska.
Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie przez Francję 120 mln euro pomocy dla winiarzy na karczowanie winnic. Do końca 2025 r. nie będzie krzaków winogron na powierzchni 60-100 tys. ha.
Francja, jeden z 7 krajów Unii Europejskiej objętych przez Brukselę procedurą nadmiernego deficytu, zobowiązała się zmniejszać deficyt budżetowy średnio o 25 mld euro rocznie do 2028 r., aby zejść z obecnych 6,1 proc. PKB do 2,8 proc.
Nowe olśnienia książkowe i stare lektury science fiction. A do tego film o wrestlingu i eklektyczna playlista.
Dom mody Lanvin nie jest już jedyną francuską marką luksusową pod kontrolą chińskich firm. Miliarder z Hongkongu przywrócił do życia znanego przez kilkoma dekadami francuskiego producenta luksusowych toreb i walizek, który w przeszłości rywalizował między innymi z firmą Louis Vuitton.
Projekt French Touch w ciągu ostatniej dekady stał się jednym z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, celebrujących polsko-francuską przyjaźń.
Do sklepów i portali streamingowych trafił dziesiąty album Coldplay „Moon Music”. W 2025 r. grupa pobije rekord Taylor Swift na Wembley Stadium – zagra 10 razy. Bilety są już wyprzedane. Coldplay trzy razy wystąpi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Spychana do rynsztoku popu Lady Gaga wspięła się na szczyt wysokiej kultury: w Luwrze promuje nowego „Jokera: Folie à deux” i wystawę ze „Stańczykiem” Matejki. Wychodzi na to, że od początku była inteligentnym błaznem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na spotkaniu w formacie Ramstein 12 października zaprezentuje tzw. plan zwycięstwa – „jasne i konkretne kroki prowadzące do sprawiedliwego zakończenia wojny”.
Związek Radziecki istniał 74 lata. O ile dłużej zdołają przetrwać komunistyczne Chiny?
Nie milkną echa słów szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, który powiedział, że obecne pokolenie Polaków stanie z bronią w ręku w obronie Polski. Politycy komentują, że generał straszy, a nie za to pobiera wynagrodzenie.
Sytuacja w nauce nie wywróci koalicyjnej łódki, ani nie będzie główną przyczyną spodziewanego rozłamu na Lewicy. Ale niezadowolenie w środowisku naukowym rośnie. Badacze robią wszystko, aby nauka nie tonęła w ciszy.
W finale turnieju WTA 1000 China Open Coco Gauff (6. WTA) pokonała 6:1, 6:3 Karolinę Muchovę (49. WTA), odbierając tytuł Idze Świątek.
Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.
- Intencje ku negocjacjom są zarówno ze strony Rosji, jak i ze strony Zachodu. Ukraina zaś pyta o to, kto zagwarantuje jej bezpieczeństwo - mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Narzędzie „Podróż w stronę dekarbonizacji” stworzone przez Ministerstwo Turystyki Wysp Kanaryjskich otrzymało podczas I Konwencji Turystycznej Wysp Kanaryjskich certyfikat AENOR. To oznacza, że region może mierzyć ślad węglowy w oparciu o uznane kryteria.
Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie przez Francję 120 mln euro pomocy dla winiarzy na karczowanie winnic. Do końca 2025 r. nie będzie krzaków winogron na powierzchni 60-100 tys. ha.
Organizacje zawodowe dokerów i operatorów w portach wschodniego wybrzeża USA i Zatoki Meksykańskiej osiągnęły porozumienie płacowe i zakończyły strajk. To najlepsza wiadomość dla amerykańskiego handlu (w okresie przygotowań przed świętami) i dla eksporterów oliwy z Hiszpanii.
Konstytucja uchwalona w 1997 r. „upadła” – twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, przekonując, że „potrzebne jest uchwalenie nowej ustawy zasadniczej”.
To był wyrok pilotażowy, zobowiązujący Polskę do podjęcia działań w celu rozwiązania systemowych problemów w wymiarze sprawiedliwości. Nasz kraj jest zobowiązany do jego wykonania - mówi "Rz" dr Anna Adamska-Gallant, nowo wybrana sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
- Są różne opinie na temat tego, kiedy zaczyna się funkcja obrończa - powiedziała w Polsat News rzeczniczka prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak odnosząc się do zarzutów obrońcy Janusza Palikota, mec. Jacka Dubois, w sprawie zarekwirowania telefonu biznesmena z informacjami stanowiącymi tajemnicę obrończą.
Prom linii TT Line nie wypłynął w sobotę w nocy z portu w Świnoujściu do szwedzkiego Trelleborga, ponieważ jeden z pasażerów grozi, że przy użyciu noża targnie się na swoje życie. Na miejscu działania prowadzą policyjni negocjatorzy.
Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali.
Ludziom, którzy coś publikują w sieci, zależy na zasięgach, na tym, aby wiadomość, post, zdjęcie dotarły do jak największej rzeszy odbiorców. Ale to nie oznacza zupełnej dowolności w dalszym publikowaniu tych treści przez innych internautów – mówi mec. Joanna Gwiazdowska.
Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.
Jeśli nie uregulujemy rynku alkoholowego, utopimy się w wódce – mówi Anna Górska, senator Nowej Lewicy (partia Razem).
List intencyjny w sprawie inwestycji w portfel domów studenckich Develia podpisała z Innova Capital i Solida Capital. Partnerzy chcą, by budowa pierwszych akademików rozpoczęła się w przyszłym roku.
Takiej sytuacji nie było w Rosji od dekady. Stosunek średniej emerytury do średniej płacy obniżył się do 25 procent. To konsekwencja wywołanej przez Kreml wojny.
Przedstawiciele 27 krajów UE przegłosowali obłożenie elektrycznych samochodów produkowanych w Chinach dodatkowym cłem do 35,3 proc. od listopada na okres 5 lat. Obie strony mają jeszcze czas do 30 października na wynegocjowanie rozwiązania tego konfliktu handlowego.
Lizbońska na warszawskiej Pradze to jedno z pierwszych osiedli w Warszawie, które powstało na mocy specustawy mieszkaniowej.
Francja, jeden z 7 krajów Unii Europejskiej objętych przez Brukselę procedurą nadmiernego deficytu, zobowiązała się zmniejszać deficyt budżetowy średnio o 25 mld euro rocznie do 2028 r., aby zejść z obecnych 6,1 proc. PKB do 2,8 proc.
Skoda nie zrewolucjonizowała drugiej generacji modelu Kodiaq. Dlaczego? Bo niemal wszystko było w porządku i niewiele w tym aucie trzeba było zmieniać. I w ten oto sposób wyszedł najlepszy SUV jaki Czesi kiedykolwiek oferowali.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas