Nagrodę za najlepszą grafikę odebrali Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, autorzy książki „D.O.M.E.K.”, a za najpiękniejsze ilustracje – Tomasz Broda (ilustrator „Przygód przyrody” Zbigniewa Macheja). Nagrody za całokształt twórczości, czyli Medale Polskiej Sekcji IBBY, otrzymali w tym roku Małgorzata Musierowicz i ilustratorzy Elżbieta i Marian Murawscy. Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa – Monika Obuchow, twórczyni programu „Bajkonurrr” emitowanego w TVP Kultura.
Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People) od 20 lat nagradza w grudniu najlepsze na rodzimym rynku pozycje dla dzieci. Jury wybiera z blisko 200 tytułów. Nagrody przyznawane są za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży. W pierwszej i drugiej kategorii nominowano w tym roku po 12 tytułów. Prócz nagród głównych przyznano wyróżnienia.
W kategorii literatura – Krystynie Siesickiej za książkę dla młodzieży „Powiem Julce” (Akapit Press) i Małgorzacie Strękowskiej-Zarembie za „Złodziei snów” (Nasza Księgarnia), a w kategorii grafika – Marcie Ignerskiej za ilustracje do książki „Wielkie marzenia” Przemysława Wechterowicza (Znak), Krystynie Lipce-Sztarbałło (ilustracje do „Nic” Marii Marjańskiej-Czernik, Stentor) i Marii Ekier („Kocur mruży ślepia złote”, książka autorska, Hokus-Pokus).
Zwycięska opowieść, czyli „Miłek z Czarnego Lasu” Pawlaka jest historią opowiadającą o odmienności i umieraniu.
– Gdy ją pisałem, nie liczyłem na rozgłos. Tematy tolerancji i nietolerancji, a już tym bardziej śmierci, nie są popularne, zwłaszcza w literaturze dla dzieci – mówi autor. – Pełnią jednak funkcję terapeutyczną, są potrzebne, z czym zgodził się wydawca. Tworząc Miłka, kierowałem się tylko jednym uczuciem – wiarą w dzieci. Ze względu na nie z całych swoich sił starałem się, by książka była jak najlepsza.