[b]Rz: Polskie Koleje Państwowe nie zdołają przebudować stacji kolejowych przed Euro 2012, ale w zamian ogłosiły konkurs architektoniczny na aranżację toalet na Dworcu Centralnym w Warszawie. Na co architekci powinni zwrócić szczególną uwagę, tworząc taki projekt?[/b]
Urszula Sipińska: Od starożytnego Egiptu i Rzymu po czasy współczesne toalety publiczne są odzwierciedleniem poziomu kultury osobistej ludzi. To nie tylko oznaka zamożności danego państwa, ale także sygnał świadczący o poziomie cywilizacyjnym, jaki reprezentuje. Polska nie jest krajem zamożnym, więc stan naszych toalet publicznych pozostawia wiele do życzenia. Przy ich unowocześnianiu przestrzegałabym przed nadmierną oszczędnością. Nasze dworce zresztą też wymagają modernizacji. Projekty toalet powinny wychodzić w przyszłość i uwzględniać najnowsze rozwiązania technologiczne, aby pozostać nowoczesnymi przez długie lata. Kolorystyka wnętrza powinna pasować do tego, co jest charak- terystyczne dla danego dworca. Nie powinno być tak, że z brudu i ogólnego zapuszczenia na terenie dworcowym wchodzimy w luksus i wodotryski publicznej toalety.
[b]Czy są może jakieś rozwiązania w innych krajach, które moglibyśmy powielić?[/b]
Takich wzorów są tysiące, ponieważ świat zachodni od dawna narzuca toaletom bardzo wysoki poziom. Nie musimy jednak nikogo naśladować. Mamy bardzo zdolnych architektów, którzy będą potrafili przedstawić projekty uwzględniające elementy charakterystyczne dla naszego narodu, kultury, państwa. Oczywiście nie mówię tutaj o czymś tak banalnym jak flaga narodowa.
[b]A jeśli chodzi o normy higieny? Jakieś szczególne powinny zostać uwzględnione?[/b]