Do ludowych tradycji nawiązywać będzie środowy wieczór w Studiu im. Lutosławskiego. Joszko Broda i jego zespół Dzieci z Brodą udowodnią, że tradycja wspólnego kolędowania nie musi być skazana na wymarcie. Usłyszymy na nowo opracowane przez Brodę i Marcina Pospieszalskiego ludowe kolędy i pastorałki, często zaśpiewane w lokalnych gwarach, pochodzące m.in. z Lubelszczyzny i Zamojszczyzny. Ale na tym nie koniec – w przerwach między muzycznymi prezentacjami poznamy zwyczaje towarzyszące kolędowaniu, a także posłuchamy oryginalnych, archiwalnych nagrań śpiewów kolędniczych.

Joszko Broda – multiinstrumentalista, kompozytor, niestrudzony popularyzator ludowej muzyki – korzystał w przygotowywaniu programu z naukowych badań prowadzonych m.in. przez prof. Jerzego Bartmińskiego. Ale nie ma obawy, nie będzie nudno i akademicko – żywiołowe dzieciaki z zespołu Joszki sprawią, że atmosfera stanie się pełna radości.

A już w niedzielę gratka dla miłośników muzyki chóralnej. W kościele św. Marka Ewangelisty na Targówku usłyszymy najbardziej znane kolędy i pastorałki w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego. To znakomity zespół, który powstał 20 lat temu. Szef chóru prof. Krzysztof Kusiel-Moroz postawił sobie za cel, żeby kierowany przez niego zespół miał w repertuarze dzieła niemal wszystkich epok: od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po kompozycje współczesne. Chór współpracował z najlepszymi dyrygentami i kompozytorami, np. Antonim Witem, Kazimierzem Kordem, Philippem Herreweghe czy Krzysztofem Pendereckim.

[ramka]Warszawski Chór Chłopięcy i Męski, kościół pw. św. Marka Ewangelisty, ul. Zamiejska 6, wstęp wolny, informacje: www.kulturalna.warszawa.pl, niedziela (2.01), godz. 18; Joszko Broda i Dzieci z Brodą, Studio im. Witolda Lutosławskiego, ul. Woronicza 17, bilety: 20 zł, rezerwacje: www.bilety.polskieradio.pl, tel. 22 645 52 52, środa (5.01), godz. 19.[/ramka]