Czy Toruń ma ustaloną strategię kultury, rozwoju i dofinansowania imprez, instytucji oraz organizacji pozarządowych w tej dziedzinie? Czy współpraca różnych instytucji w tworzeniu oferty kulturalnej jest istotna?
Coraz większy nacisk kładziemy na sferę współpracy z organizacjami pozarządowymi i konsultacje społeczne. Pozarządówki otrzymują od miasta wsparcie zgodnie z ustawą o wolontariacie i działalności pożytku publicznego. Uchwaliliśmy roczny program współpracy miasta z tzw. trzecim sektorem, mamy także wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Obecnie przystąpiliśmy do przygotowywania „Strategii rozwoju kultury miasta Torunia do roku 2020". Dokument ten będzie drogowskazem wyznaczającym kierunki rozwoju Torunia w dziedzinie kultury. Strategia pozwoli również zoptymalizować zasady i praktyki związane ze współpracą urzędu miasta, samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i twórców w celu osiągnięcia jak najlepszych dla toruńskiej kultury efektów. Jestem przekonany, że współpraca jest kluczową kwestią w nowoczesnym zarządzaniu kulturą. Po prostu działając razem, możemy osiągnąć więcej.
Ile Toruń wydaje dziś na kulturę?
Wszelkie kwestie związane z szeroko rozumianą kulturą są dla Torunia bardzo istotne. W budżecie miasta na wydatki związane z kulturą, w tym inwestycje, konserwację zabytków i ochronę dziedzictwa kulturowego, wydamy w tym roku 68,5 mln zł.
Czym miasto przyciąga dziś turystów?
W północnej Polsce północnej niewiele jest miast, które mogłyby konkurować z Toruniem. Szczycimy się wspaniałymi gotyckimi zabytkami, monumentalnymi kościołami, muzeami, planetarium. Co roku odbywa się u nas ponad półtora tysiąca różnorodnych imprez kulturalnych, a także międzynarodowych konferencji i sympozjów naukowych. Szczególną magię roztacza Toruń wieczorem, gdy w świetle ulicznych latarni można posiedzieć z lampką wina w kawiarnianym ogródku wśród niezmienionego od wieków układu brukowanych uliczek. Wówczas, dzięki wspaniałej iluminacji, ożywa nocna panorama Starówki – tak piękna, że okrzyknięto ją Siódmym Cudem Polski. Toruń to także jeden z najszybciej rozwijających się w Polsce ośrodków gospodarczych i renomowane centrum naukowe, którego akademicki klimat tworzy siedem wyższych uczelni. Dla turystów powstają wysokiej klasy hotele, zaciszne kafejki i restauracje, w których serwowane są prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej. Nie można również zapomnieć o przepysznych toruńskich piernikach, wypiekanych tu nieprzerwanie od XIV wieku.