Z tych kilku wersów można się już wiele o niej dowiedzieć. Ale w sobotę będzie szansa poznać ją znacznie lepiej. Dzięki słowom, które po niej pozostały.
Urodziła się w 1892 r. w Moskwie. Wyszła za mąż w wieku 18 lat za poetę Siergieja Efrona, ale nie potrafiła być mu wierna. Miała wiele romansów, także – choć jedynie listowne – z Borysem Pasternakiem i Rainerem Marią Rilkem. Kiedy miała 22 lata, związała się z Sofią Parnok, co wzbudziło w środowisku moskiewskiej bohemy ogromne oburzenie.
W 1922 r. wyemigrowała. Mieszkała w Pradze, później w Paryżu. Po 17 latach wróciła do Moskwy. W 1941 r., kiedy wybuchła wojno niemiecko-sowiecka, wysłano ją – podobnie jak innych literatów – do Jełabugi, wioski w Republice Tatarskiej. Miała 47 lat, kiedy popełniła samobójstwo. Maryna Cwietajewa jest bohaterką wieczoru, na który zaprasza Teatr Rampa.
Jej buntownicze, niepokorne teksty postanowiła zaśpiewać aktorka Paula Kinaszewska. Muzykę do nich napisali bracia Bartek i Hipolit Woźniak. Ich kompozycje są awangardowe, bliskie rockowi alternatywnemu, folkowi i bluesowi.
Trzy utwory ukazały się właśnie w formie singla. Premiera całego albumu przewidziana jest na październik. Wtedy też zobaczymy Paulę Kinaszewską w spektaklu przygotowywanym z wykorzystaniem tego materiału.