Katarzyna Czarnecka

To wciąż trudny związek

Wspomnienia i wyobrażenia. Nadzieje i złe przeczucia. Zapachy, smaki, dźwięki poznane dawno temu w dalekim kraju. Z takim bagażem przyjechała do Warszawy rodzina pisarza noblisty Isaaka Bashevisa Singera. Czy ta podróż coś wyjaśniła, ułatwiła, odczarowała? Czy ich odmieniła?

Wieś śpiewa i tańczy

Rozruszać wieś, w której od lat nic się dzieje? Sprawić, by przestała być jednym z wielu nieznanych punktów na mapie? Zadanie karkołomne, ale możliwe. Wystarczy nie bać się własnych pomysłów i mieć niewyczerpane pokłady energii. Jak Joanna i Ewa. Szalone dziewczyny, które kulturalnie zmieniają malutkie mazurskie Jerutki.

Oczy Starego Doktora

Jaki był? Nad czym się zastanawiał? Czego nauczał? Co go trapiło, co przynosiło mu radość? I jak wyglądał na kolejnych etapach życia? To w książce „Janusz Korczak. Fotobiografia” pokazuje Maciej Sadowski

Liturgia kazimierska

– Kiedy nie ma normalnego życia w szerszym zakresie, to najlepsza rzecz, jaka może się zdarzyć – mówi o Festiwalu Kultury Żydowskiej prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, w rozmowie z Katarzyną Czarnecką

Obserwowana: Agata Tuszyńska

„Wiera Gran” – taki tytuł nosi najnowszy dokument Marii Zmarz -Koczanowicz. Jednak tytułowa postać nie jest tu pierwszoplanową bohaterką

Jeszcze o gazie łupkowym

Opinia przedstawiona przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego rodzi pytania i wątpliwości, wywołując niniejszą polemikę

Zwierzenia Ali żyjącej na przekór losowi

Niewielka scena jest pusta. Stoją na niej tylko biurko i krzesło. Ubrana w grzeczną białą bluzeczkę i prostą spódniczkę dziewczyna siedzi na podłodze. I opowiada. Zwyczajnie, po prostu.

Miało to być znaczące

O dziewczęcej lekkości, niezbędnej obecności chomika i znakach miasta mówi aktorka teatru Młyn, która z Agnieszką Glińską przygotowała monodram „Ala z elementarza”. Premiera w sobotę.

Piosenki w dobrych rękach

Nazwiska – one są tu najważniejsze. Te bardzo już znane i te, które zasługują na to, żeby znanymi stać się jak najszybciej.

Małe czyny o wielkiej wadze

Jak walczyli o wolność zwykli ludzie? Tego możemy się dowiedzieć z „13 opowieści ze stanu wojennego” Katarzyny i Krzysztofa Świdraków.