Zwano go Ulissesem Azji, Europy i Afryki z powodu zamiłowania do podróży. Jego ród wywodził się z Węgier. Bartholomäus Schachman (1559-1614) był doskonale wykształconym ławnikiem, potem sędzią. Studiował w Akademii Krakowskiej, Gdańskim Gimnazjum Akademickim, Strasburgu, Bazylei i na Uniwersytecie w Sienie.
W Europie znał dobrze Francję, Niemcy i Włochy. Gdy miał 30 lat, wyruszył z młodszym bratem Jacobem w podróż do Egiptu i Ziemi Świętej. Dotarli tam przez Imperium Osmańskie, gdzie zamówili album z akwarelami, przedstawiający sceny z życia codziennego odwiedzanych ziem i stroje ich mieszkańców.
Podróżowanie w XVI-wiecznej Europie było bardzo popularne. Uważano je za konieczny element edukacji szlachetnie urodzonych młodych ludzi. To także czas początków europejskiej orientalistyki.
Burmistrzem Gdańska Schachman został w 1606 roku. Dbał o rozwój miasta. To on zainicjował budowę fontanny Neptuna, Zbrojowni i miejskich fortyfikacji. Jego zasługi upamiętnia epitafium w kościele Najświętszej Marii Panny.