– To nie jest zwykła orkiestra, to idea i prawdopodobnie najlepsze z możliwych urzeczywistnienie solidarności oraz współpracy – mówi o I, Culture Orchestra Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, pod którego organizacyjną i finansową opieką działa ten unikalny zespół.

Ta orkiestra to właściwie jedyny trwały ślad Partnerstwa Wschodniego. Od 2011 r. Polska systematycznie zaprasza do I, Culture Orchestra młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

W ciągu pięciu lat orkiestra dała 36 koncertów w 15 krajach Europy, często w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Berlińska czy Teatro Real w Madrycie. Wydarzeniem wyjątkowym był ubiegłoroczny koncert na kijowskim Majdanie z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. IX Symfonii Beethovena w wykonaniu I, Culture Orchestra wysłuchało wówczas ponad 50 tys. osób. Kilka milionów oglądało transmisję telewizyjną.

– Po tak niezwykłym koncercie musiała zrodzić się refleksja, co robić dalej – mówi menedżer orkiestry Ewa Bogusz-Moore z IAM. – Początkowo myśleliśmy, że I, Culture Orchestra będzie projektem jednorocznym. Tymczasem z wielu miejsc otrzymujemy zaproszenia na ponowne występy. To nas obliguje nie tylko do dalszej działalności, ale i do tego, by grać coraz lepiej.

Dotychczasowy system pracy był następujący. W każdym kraju organizowano przesłuchania. Ci, którzy zostali zakwalifikowani, spotykali się w Polsce, by pracować pod okiem wybitnych instrumentalistów z najlepszych orkiestr Europy. Następnie rozpoczynały się próby, a potem zespół ruszał na tournée.

Od początku dostrzegalne były różnice między polskimi a pozostałymi muzykami. Wynikają one choćby z faktu, że tylko w programach naszych uczelni są zajęcia z kształcenia orkiestrowego.

– W tym roku postanowiliśmy zatem skoncentrować się na warsztatach dla tych, którzy chcieliby zagrać w I, Culture Orchestra – wyjaśnia Ewa Bogusz-Moore. – Zorganizujemy je we wszystkich krajach. Traktujemy je jako przygotowanie do przesłuchań, które planujemy na początek 2017 r. Dopiero wówczas orkiestra znów zagra w Europie.

Dyrektorem artystycznym I, Culture Orchestra jest nadal Kirill Karabits, który tę funkcję sprawuje od 2014 r. 39-letni ukraiński dyrygent pracujący w wielu krajach Europy Zachodniej swoją karierą potwierdza, że muzyka naprawdę nie zna granic.