PiS chwali prezydenta. "Kres anarchii w sądach"

Politycy Prawa i Sprawiedliwości doceniają decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie złożenia podpisu pod nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym.

Aktualizacja: 05.02.2020 05:21 Publikacja: 04.02.2020 18:47

PiS chwali prezydenta. "Kres anarchii w sądach"

Foto: AFP

Prezydent złożył podpis pod nowelizacją ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Nowela wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Na skutek poprawki PiS wykreślono karę za stosowanie przez sędziów wyroków TSUE i konstytucji wprost.

Politycy opozycji twierdzą, że jest to zamach stanu na trójpodział władzy.

Inaczej decyzję Andrzeja Dudy komentują politycy Prawa i Sprawiedliwości. "Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy sądowe. To doskonała wiadomość dla Polaków. Panie Prezydencie - bardzo dziękujemy. Koniec anarchii w wymiarze sprawiedliwości" - napisał poseł Przemysław Czarnek.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych - NIE dla sędziów-polityków! Nie dla sędziokracji! - TAK dla uczciwego sądownictwa z demokratycznym nadzorem" - skomentował Dariusz Matecki.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów. Brawo Panie Prezydencie! Rozpoczynamy uzdrawianie polskiego sądownictwa!" - napisał Kazimierz Smoliński.

"Bardzo dobra wiadomość" - zamieścił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów! To wspaniała wiadomość dla Polek i Polaków! To wspaniała wiadomość dla Polski! Dziękuję Panie Prezydencie! Koniec anarchii i nadzwyczajnej kasty w wymiarze sprawiedliwości!" - ocenił Sylwester Tułajew.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą sądownictwo i jest to bardzo dobra wiadomość. Polacy czekali na ten podpis. Te ustawy są potrzebne, by położyć kres anarchii jaka ma miejsce w polskich sądach" - powiedziała w TVP Info senator Maria Koc.

Kraj
Rusza kampania dziennikarzy i wydawców na rzecz wprowadzenia dyrektywy DMS
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kraj
Spot PiS. „To przerażające, że władza w Polsce robi takie rzeczy”
Kraj
Komu premier Morawiecki przyznał specjalne renty i emerytury?
Kraj
„Od dziś w Polsce zamiast władzy i opozycji, są zamordyści i demokraci”
Kraj
Ustawa "lex Tusk". "Czy Andrzej Duda dołączy do polowania na czarownice?"
Kraj
Światowy Dzień Środowiska już wkrótce! Jaki temat przyświeca nam w tym roku?