Co powiedzą Miro i Zbyszek

W zgodnej ocenie posłów z komisji śledczej ten tydzień może być dla niej kluczowy

Aktualizacja: 18.01.2010 08:05 Publikacja: 18.01.2010 03:19

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery hazardowej

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery hazardowej

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

– Bez wątpienia ten tydzień będzie bardzo ważny. Może nawet najważniejszy – uważa szef komisji Mirosław Sekuła z PO. Również jej wiceszef Bartosz Arłukowicz z Lewicy wiele sobie obiecuje po zaplanowanych na ten tydzień zeznaniach. – To będzie tydzień o strategicznym znaczeniu – uważa.

Przed posłami, którzy badają aferę hazardową, mają stanąć główni i od dawna już oczekiwani świadkowie. Jutro na pytania sejmowych śledczych odpowiadać mają były szef CBA Mariusz Kamiński oraz Jacek Cichocki, który odpowiada za koordynację służb specjalnych.

– To przesłuchanie, od którego powinniśmy zacząć prace. Dopiero ono da nam możliwie pełny obraz afery – tak o spotkaniu z Kamińskim mówi Zbigniew Wassermann z PiS. Jego zdaniem do byłego szefa CBA może być tak dużo pytań, że będzie trudno zakończyć przesłuchanie w jeden dzień. Tym bardziej że jego część będzie się prawdopodobnie musiała odbyć za zamkniętymi drzwiami.

– Część spraw powinna pozostać tajemnicą ze względu na dobro śledztwa – wyjaśnia.

Na środę komisja zaplanowała jednodniową przerwę. W czwartek stanąć ma przed nią główny bohater afery hazardowej, były szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski. – Może nam mieć sporo do powiedzenia – uważa Arłukowicz. Spodziewa się, że były szef Klubu PO może pójść na współpracę z posłami. To zaś oznacza, że światło dzienne może ujrzeć wiele nowych szczegółów dotyczących kulis uchwalania ustawy hazardowej.

W piątek przyjdzie czas na zeznania byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego. Jego nazwisko pojawia się wielokrotnie w podsłuchanych przez CBA rozmowach biznesmenów branży hazardowej, którzy zabiegali o korzystne dla siebie rozstrzygnięcia. – Los Chlebowskiego jest już przesądzony. Teraz czas na krojenie politycznej trumny dla Drzewieckiego – mówi „Rz” jeden z członków komisji.

Wśród spraw, o które posłowie chcą dopytywać podczas przesłuchań zaplanowanych na ten tydzień, najczęściej wymieniane są kwestie spotkania Chlebowskiego z wiceministrem finansów Jackiem Kapicą 27 sierpnia zeszłego roku. Były szef Klubu PO mówił wtedy o „dziwnym zamieszaniu” wokół zmiany ustawy hazardowej. Pytanie, skąd o tym zamieszaniu wiedział?

Posłowie chcą też dopytywać, kiedy dokładnie i dlaczego zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad nowym projektem ustawy hazardowej. Posłowie opozycji zastanawiają się, czy nie był to efekt przecieku informacji o tym, że pracami nad ustawą interesowało się CBA. – Przeciek mógł nastąpić wcześniej, niż nam się wydawało – mówiła Beata Kempa (PiS) w rozmowie z TVP Info.

Oprócz Kamińskiego, Cichockiego, Chlebowskiego i Drzewieckiego przed komisją hazardową mają w tym tygodniu stanąć: były szef Klubu SLD Jerzy Jaskiernia i minister sportu w rządzie PiS Tomasz Lipiec. W kolejnym tygodniu komisja zaplanowała m.in. przesłuchanie byłego szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

[ramka][srodtytul]Najważniejsze pytania [/srodtytul]

[b]do Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA:[/b]

? co spowodowało zainteresowanie CBA ustawą hazardową; czy w czasie operacji dotyczącej afery utrzymywał kontakty z politykami PiS; o przebieg spotkania z premierem 14 sierpnia 2009 r; czy jego zawiadomienie o możliwym przestępstwie w czasie prac nad ustawą hazardową z 18 września 2009 roku miało związek z wezwaniem go przez prokuraturę w sprawie afery gruntowej

[b]do Jacka Cichockiego, ministra ds. służb specjalnych w Kancelarii Premiera:[/b]

? o przebieg spotkania 14 sierpnia i dlaczego nie powstała opisująca je oficjalna notatka; jak służby podległe premierowi „zabezpieczyły” (o co miał prosić Kamiński) proces legislacyjny nad ustawą hazardową; o spotkanie premiera z Drzewieckim 19 sierpnia i o to dlaczego w swoim kalendarium nie napisał, że uczestniczył w nim też Schetyna; o niespójność w relacjach jego i wiceministra Jacka Kapicy (dlaczego Cichocki twierdził, że Kapica otrzymał polecenie pisania nowej ustawy 26 sierpnia, podczas gdy Kapica twierdził, że usłyszał je 3 sierpnia); o przeciek o akcji CBA; co zrobił, gdy 10 września Kamiński poinformował go o przecieku

[b]do Zbigniewa Chlebowskiego, byłego szefa Klubu PO:[/b]

? o znajomość z Ryszardem Sobiesiakiem i Janem Koskiem; co znaczyła jego wypowiedź z 10 marca 2009 r. do Sobiesiaka, że od roku blokuje dopłaty; kim są Miro i Grześ i jaka była ich rola w aferze hazardowej; czy w sprawie dopłat działał wspólnie z Drzewieckim; o przebieg spotkań z Donaldem Tuskiem 26 sierpnia i Kapicą 27 tego sierpnia

[b]do Mirosława Drzewieckiego, byłego ministra sportu:[/b]

? o znajomość z Sobiesiakiem; o przebieg rozmowy z ministrem finansów z 6 maja 2009 r., kiedy miał się zgodzić na utrzymanie dopłat; dlaczego zrezygnował z dopłat, o czym poinformował resort finansów 30 czerwca; o forsowanie kandydatury córki Sobiesiaka do zarządu Totalizatora Sportowego; o spotkanie z premierem 19 sierpnia; dlaczego już następnego dnia jego współpracownik Marcin Rosół zaczął wycofywać kandydaturę Magdaleny Sobiesiak; o przeciek o akcji CBA; o motywy ponownej chęci wprowadzenia dopłat (pismo z 2 września).

[i]-gur[/i][/ramka]

– Bez wątpienia ten tydzień będzie bardzo ważny. Może nawet najważniejszy – uważa szef komisji Mirosław Sekuła z PO. Również jej wiceszef Bartosz Arłukowicz z Lewicy wiele sobie obiecuje po zaplanowanych na ten tydzień zeznaniach. – To będzie tydzień o strategicznym znaczeniu – uważa.

Przed posłami, którzy badają aferę hazardową, mają stanąć główni i od dawna już oczekiwani świadkowie. Jutro na pytania sejmowych śledczych odpowiadać mają były szef CBA Mariusz Kamiński oraz Jacek Cichocki, który odpowiada za koordynację służb specjalnych.

Pozostało 89% artykułu
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?