Naukowcy opracowali model matematyczny, z którego wynika, że Polsce nie grozi laicyzacja.
ks. Ignacy Soler
: Dzięki Bogu. To świetna wiadomość.
Aktualizacja: 23.03.2011 01:42 Publikacja: 23.03.2011 01:42
ks. Ignacy Soler, hiszpański kapłan pracujący w Polsce
Foto: Archiwum
Naukowcy opracowali model matematyczny, z którego wynika, że Polsce nie grozi laicyzacja.
ks. Ignacy Soler
: Dzięki Bogu. To świetna wiadomość.
Czy obserwacje księdza zgadzają się z wynikami badań?
Mieszkam w Polsce od 16 lat i nie mogę wyjść z podziwu nad siłą oraz żywotnością polskiego Kościoła. Pamiętam, jak popularny był w latach 90. pogląd, że kościoły lada chwila opustoszeją. Wciąż spotykam się z opiniami, że wzrost zamożności społeczeństwa musi spowodować odejście od wiary. To uproszczenie, które nie ma odbicia w rzeczywistości, a Polska jest tego najlepszym przykładem. Jest wiele spraw, które mają wpływ na siłę Kościoła w poszczególnych krajach. Bardzo ważne są uwarunkowania historyczne. Widać to dobrze, gdy porówna się Polskę do Hiszpanii.
W Hiszpanii wierni odwracają się od Kościoła ze względu na jego historyczne powiązania z frankistami?
Ta kwestia będzie jeszcze długo ciążyła na naszym Kościele. Tak jak wielu Polakom księża kojarzą się z oporem przeciwko zniewoleniu, tak wielu Hiszpanom długo będą się oni kojarzyli z generałem Franco i uciskiem społecznym. Jednak to niejedyny powód postępującej laicyzacji. Głębokie ślady zostawił u nas kryzys posoborowy, a swoje zrobiła też ogólna zmiana podejścia do życia na bardziej materialistyczne. Jednak nie narzekajmy. Mamy takie powiedzenie: od analizy do paraliżu. Nie należy w nieskończoność roztrząsać porażek, tylko brać się do pracy, żeby Kościół się odrodził.
Polscy jezuici rozpoczęli ostatnio rekolekcje dla ateistów na Facebooku. Czy tego typu metody, zdaniem księdza, się sprawdzają?
Każda metoda dotarcia z przesłaniem ewangelizacyjnym do młodzieży jest dobra, bo to młodzi ludzie najchętniej odwracają się od Kościoła. Najważniejsze jest, żeby działać, próbować wszystkich możliwych metod i nie spoczywać na laurach, gdy badania nie wykazują spadku religijności.
Polski Kościół może się czegoś nauczyć od hiszpańskiego?
Po prostu może nie popełnić tych samych błędów. Duża część naszych księży popadła w pewnym momencie w marazm i samozadowolenie. Mieliśmy też kryzys spowiedzi. Sami księża przestali się spowiadać, więc trudno było przekonać wiernych do tego sakramentu. Do takich sytuacji nie wolno dopuszczać.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Naukowcy opracowali model matematyczny, z którego wynika, że Polsce nie grozi laicyzacja.
ks. Ignacy Soler
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Społeczny teatr pokazuje jako głównych bohaterów również postaci ze świecznika władzy. Tak jest w prowokacyjnej „Personie. Ciele Bożeny” Jeremiego Piaskowskiego i Huberta Sulimy z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.
Po upadku reżimu Baszara Asada 46 Syryjczykom, którzy przebywają w Polsce, zawieszono wydanie decyzji o przyznaniu ochrony. Co z nimi dalej? Nie wiadomo. W tym roku blisko pół tysiąca Syryjczyków złożyło u nas wniosek o azyl.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Rok rządu Donalda Tuska to w bardzo dużym stopniu rok kontynuacji poprzednich rządów. Wystarczy spojrzeć jak wygląda budżet państwa na 2025 rok – ocenia Stanisław Tyszka, europoseł Konfederacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas