Reformatorzy na widelcu

2012 rok będzie w Polsce należał do polityków, którym zależy na przetasowaniu sceny politycznej, i do reformatorów. Ci ostatni – jak choćby ministrowie pracy i sprawiedliwości – mają do podjęcia często niepopularne decyzje. Dla wielu osób będzie to więc czas, który zadecyduje o ich politycznej przyszłości.

Publikacja: 30.12.2011 20:13

"Najważniejszą rolę nadal będą odgrywać premier Donald Tusk i lider PiS Jarosław Kaczyński. To wokół

"Najważniejszą rolę nadal będą odgrywać premier Donald Tusk i lider PiS Jarosław Kaczyński. To wokół nich kręci się cała nasza polityka" - mówi politolog

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

– Najważniejszą rolę nadal będą odgrywać premier Donald Tusk i lider PiS Jarosław Kaczyński. To wokół nich kręci się cała nasza polityka – mówi "Rz" politolog dr Bartłomiej Biskup.

Na pewno nie da o sobie zapomnieć opozycja.Janusz Palikot będzie walczył o objęcie przywództwa całej lewicy. Natomiast Zbigniew Ziobro spróbuje zbudować partię, która ma zdetronizować PiS.

To może być też rok polskiego komisarza w Unii Janusza Lewandowskiego, który odpowiada za sprawy budżetowe. Może odegrać kluczową rolę w negocjowaniu budżetu UE na lata 2014 – 2020.

Szansę na zabłyśnięcie mają też politycy reformatorzy, często stojący teraz w drugim szeregu. Tacy jak młody minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), w którego resorcie zostaną wypracowane rozwiązania w kluczowych dla rządu sprawach. Zajmie się m.in. podniesieniem wieku emerytalnego. – Albo sprawnie przeprowadzi jedną z najważniejszych reform, albo zostanie okrzyknięty największym hamulcowym – komentuje dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych.

Gorąco będzie też wokół ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO). To na jego barkach będzie ciążyło skrócenie procedur sądowych czy otwarcie prawie 100 zamkniętych dziś zawodów.

– Ten resort zawsze był trampoliną do dalszej kariery. Zobaczymy, czy Gowin ją wykorzysta, czy też polegnie w starciu z prawniczymi korporacjami – mówi dr Jacek Kloczkowski.

Oczywiste jest, że w dobie walki z kryzysem kluczową rolę będzie nadal odgrywał minister finansów Jacek Rostowski. Jednak warto też zwrócić uwagę na jego zastępcę Macieja Grabowskiego, który będzie odpowiedzialny za reformy podatkowe, m.in. likwidację ulg. Uwagę skupi też na sobie Magdalena Gaj. Obecna wiceminister w resorcie administracji i cyfryzacji ma zostać nowym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który swoimi decyzjami kształtuje rynek telekomunikacyjny i medialny wart łącznie ok. 60 mld zł.

Na świeczniku pozostaną też inwestorzy, tacy jak Zygmunt Solorz-Żak, który po zakupie Polkomtelu będzie szukał sposobu na jak najkorzystniejsze łączenie ofert należących do niego firm. Na pierwszy plan polskiego życia medialnego może się też wysunąć wdowa po założycielu ITI Aldona Wejchert, która po zmianach w akcjonariacie grupy nowy rok zacznie jako główna właścicielka tego rozrywkowo-mediowego giganta.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”