Cyryl przyjechał do Polski

Historyczna wizyta patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Patriarcha będzie przebywał w kraju do niedzieli

Aktualizacja: 16.08.2012 21:44 Publikacja: 16.08.2012 13:59

Cyryl przyjechał do Polski

Foto: ROL

- Chciałbym prosić o błogosławieństwo dla Polski. Życzę wszystkim Polakom sukcesów w pracy i życiu - mówił na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu patriarcha Cyryl I.

- To wspaniałe, że kultura chrześcijańska dominuje zarówno w Rosji jak i w Polsce. Mamy wspólne fundamenty i wspólne podstawy do rozwiązywania trudnych spraw - zaznaczył patriarcha.

Po południu patriarcha przybył do prawosławnej katedry pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.

W cerkwi byli obecni abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, jest też abp Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Relikwie z Rosji

Rosyjski gość przywiózł polskiej cerkwi liczne dary, w tym relikwię św. Romana - jak mówił jako "znak naszej wspólnej jedności w Chrystusie i naszej wdzięczności".

Patriarcha Cyryl podkreślał doniosłą rolę chrześcijaństwa obrządku wschodniego na ziemiach polskich - "od kiedy wielki książę Mieszko jednoczył te ziemie w jeden kraj".

Po modlitwach i odśpiewaniu patriarsze "mnohaja lieta" (sto lat), gość opuścił katedrę, błogosławiąc zgromadzonym i udał się na obiad. Następnie spotkał się z Konferencją Episkopatu Polski.

Po spotkaniu w siedzibie KEP - które było zamknięte dla mediów - abp Józef Michalik przekazał Cyrylowi kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej - by mógł umieścić ją w jakimś "drogim i bliskim sobie miejscu". Dodał, że jest ona patronką dialogu rozpoczętego między Kościołem katolickim w Polsce i prawosławnym w Rosji.

Cyryl I podarował KEP kopię ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Podkreślił, że prosił go o to obecny metropolita smoleński w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Cyryl (który sam był w przeszłości metropolitą smoleńskim) wyraził życzenie, by ikonę umieszczono w godnym miejscu, tak by przypominała o rozpoczętym dzisiaj dialogu oraz o tym "skąd się wywodzą nasze chrześcijańskie korzenie".

Obiad w Belwederze

Potem udał się do Belwederu, gdzie przyjął go prezydent Bronisław Komorowski. Po spotkaniu zaplanowano oficjalny obiad na cześć zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

- Droga do pojednania to rozmowa, która odwoływać się będzie do fundamentalnych wartości, takich jak wolność i odpowiedzialność, miłość bliźniego i przebaczenie - mówił prezydent Bronisław Komorowski. - Uważam, że Kościoły mogą w znaczący sposób przyczynić się do pojednania polsko-rosyjskiego, mogą poprowadzić nasze narody ku przezwyciężeniu narosłych uprzedzeń i stereotypów, które przeszkadzają patrzeć na siebie ze wzajemną ufnością i nadzieją na przyszłość - dodał.

- W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział Cyryl. Zwrócił uwagę, że narody Polski i Rosji muszą być razem, szczególnie teraz, gdy - jak powiedział - "nasze wspólne chrześcijańskie fundamenty są zagrożone i podważane są normy moralności".

Choć Cyryl, jeszcze jako metropolita smoleński, odwiedzał Polskę, rozpoczęta dziś wizyta jest pierwszą w historii, jeśli chodzi o patriarchę Moskwy i całej Rusi.

To pierwsza we współczesnej Polsce wizyta zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego w polskiej katedrze prawosławnej. Gościa z Moskwy w murach świątyni powitali polscy dostojnicy cerkiewni. W świątyni zgromadzili się liczni wierni.

Cyryl przyjechał na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale jego wizyta uznawana jest jako krok do zbliżenia z Kościołem katolickim, i to nie tylko w Polsce. Patriarsze towarzyszą m.in. metropolita wołokołamski Hilarion (Ałfiejew), który kieruje w patriarchacie moskiewskim wydziałem zewnętrznych kontaktów kościelnych, oraz jego zastępca ihumen Filip (Riabych).

Tusk: Cieszę się z patronatu prezydenta

Według premiera Donalda Tuska, wizyta patriarchy Cyryla "to jest kolejny krok na tej bardzo trudnej drodze do pojednania". - Uważam, że dobry i bardzo się cieszę, że prezydent wziął na siebie trudny i odpowiedzialny polityczny patronat nad tym przedsięwzięciem - powiedział Tusk.

Na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie jutro podpisany pierwszy w historii wspólny dokument Kościołów: katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji z przesłaniem do narodów Polski i Rosji. W dokumencie tym zawarte zostało wezwanie do pojednania obu narodów i przebaczenia wzajemnych win.

Cyryl spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Będzie rozmawiał z Episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i katolickim prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

- Chciałbym prosić o błogosławieństwo dla Polski. Życzę wszystkim Polakom sukcesów w pracy i życiu - mówił na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu patriarcha Cyryl I.

- To wspaniałe, że kultura chrześcijańska dominuje zarówno w Rosji jak i w Polsce. Mamy wspólne fundamenty i wspólne podstawy do rozwiązywania trudnych spraw - zaznaczył patriarcha.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne