Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie w niedzielę odwołana, premier nie będzie mógł wprowadzić do stołecznego ratusza komisarza, który będzie rządził miastem aż do jesieni 2014 roku. Zabraniają tego przepisy.
Według art. 28d ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, wyborów przedterminowych nie przeprowadza się tylko wtedy, gdy odwołanie nastąpiło pół roku przed upływem kadencji. Obecna kadencja prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz kończy się 21 listopada 2014 r.
– W ustawie o samorządzie gminnym mowa jest o uchwale rady gminy stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – mówi dr Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tymczasem w przypadku referendum odwołującego z taką uchwałą rady nie mamy w ogóle do czynienia. Wygaśnięcie mandatu stwierdza bowiem wojewoda ogłaszając wyniki wyborów – wyjaśnia.
– Ponieważ w przypadku referendum odwołującego wójta ze stanowiska nie mamy do czynienia z uchwałą rady gminy stwierdzającą wygaśnięcie jego mandatu, to art. 28d ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie znajdzie zastosowania – potwierdza prof. Marek Mączyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Oznacza to, że rada gminy nie ma możliwości podjęcia uchwały o nieprzeprowadzaniu wyborów przedterminowych – dodaje.
Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia, kto będzie rządził Warszawą po odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz aż do przedterminowych wyborów.