Porozumienie wojskowe Indii i Japonii. W tle Chiny

Indie i Japonia podpisały pakt wojskowy, przewidujący wzajemne wsparcie logistyczne - poinformował w czwartek japoński rząd. Porozumienie między Tokio i Delhi - jak pisze agencja Kyodo - jest wynikiem starań o wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa w obliczu "rosnącej asertywności Chin".

Aktualizacja: 11.09.2020 08:55 Publikacja: 11.09.2020 05:02

Porozumienie wojskowe Indii i Japonii. W tle Chiny

Foto: AFP

arb

Oba kraje miały podpisać porozumienie w grudniu 2019 roku, podczas wizyty premiera Shinzo Abe we wschodnich Indiach, ale wizyta ta została wówczas w ostatniej chwili odwołana w związku z niepokojami w Indiach.

W czwartek, po podpisaniu umowy, Abe w czasie rozmowy telefonicznej z premierem Indii Narendrą Modim zgodzili się co do tego, jak ważna jest bliska współpraca obu państw - zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i współpraca gospodarcza. Premierzy Japonii i Indii uznali też, że "podpisanie porozumienia pomoże w tworzeniu wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku".

Porozumienie stwarza ramy do współpracy między japońskimi Siłami Samoobrony (Japonia formalnie nie ma sił zbrojnych, zgodnie z pacyfistyczną konstytucją narzuconą temu krajowi przez USA po II wojnie światowej) a siłami zbrojnymi Indii w zakresie przekazywania sobie zaopatrzenia - w tym żywności, paliwa i części zamiennych.

Ponadto porozumienie umożliwia korzystanie przez siły Indii i Japonii infrastruktury drugiej strony w czasie wspólnych ćwiczeń wojskowych i operacji pokojowych prowadzonych pod egidą ONZ. 

Podobne porozumienia Japonia zawarła wcześniej z USA, Wielką Brytanią, Francją, Kanadą i Australią.

Zarówno Indie, jak i Japonią są zaniepokojone aktywnością Chin w Azji. Relacje między Indiami a Chinami przez wiele tygodnie były napięte w związku z incydentami na granicy między tymi krajami. Japonia z kolei sprzeciwia się pojawianiu się chińskich okrętów w rejonie wysp Senkaku, zaanektowanych przez Japonię w 1895 r., które obecnie są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami, Tajwanem a Japonią.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne