25 lat wolnej „Rzeczpospolitej”

W rocznicę przekazania przez premiera Tadeusza Mazowieckiego „Rzeczpospolitej" w ręce Dariusza Fikusa prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył dziennikarzy i redaktorów zasłużonych dla naszej gazety.

Publikacja: 23.10.2014 20:28

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Ko

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Komorowskiemu kopię plakatu z 1920 roku, który zapowiadał ukazanie się pierwszego numeru gazety.

Foto: Fotorzepa

– Trzeba podziękować dziennikarzom „Rzeczpospolitej" za działania, które wiązały się ze służbą państwu polskiemu poprzez mądre korzystanie z polskiej niezależności i wspieranie niełatwych reform, które stały się podstawą polskiego sukcesu. Tytuł ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości – mówił prezydent Bronisław Komorowski w redakcji „Rzeczpospolitej" na uroczystości związanej z 25. rocznicą przekształcenia dziennika rządowego w medium w pełni niezależne.

Stało się to w jesienią 1989 roku. Ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki powierzył kierowanie redakcją Dariuszowi Fikusowi, który objął ją 16 października.

W ciągu 25 lat „Rzeczpospolita" stała się jednym z liderów prasy codziennej w Polsce. Jest najczęściej cytowaną gazetą w naszym kraju, bez niej nie wyobrażają sobie pracy ani szefowie firm, ani politycy, ani zwykli czytelnicy. ?Jest od dawna pismem pierwszego wyboru dla kadry menedżerskiej i kierowniczej.

„Rzeczpospolita" ma swój udział w głębokim przekształceniu polskiej rzeczywistości

– W tym czasie na naszych łamach pisali m.in. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert. W sumie 9150 autorów. Wydaliśmy w tym czasie 7599 numerów – wyliczał Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". – Wolność, poczucie odpowiedzialności za słowo i za państwo – tym wartościom zawsze byliśmy wierni – dodał.

Z kolei prezydent Komorowski dziękował redakcji za włączanie się w proces budowy nowoczesnego państwa, za „wzmacnianie elementów tradycji i wiedzy o narodzie". – Dziękuję za to, że potraficie w różnych okresach mądrze zagospodarować cząstkę wolności – wolności słowa, myśli, działania – w sposób jak najlepszy dla całej wspólnoty narodowej – mówił prezydent.

W trakcie uroczystości prezydent odznaczył także byłych i obecnych pracowników „Rzeczpospolitej".

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali:

Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano:

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:

Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni:

Na zakończenie spotkania Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, do której należy „Rzeczpospolita", wręczył prezydentowi Komorowskiemu kopię plakatu z 1920 roku, który zapowiadał ukazanie się pierwszego numeru gazety.

Z okazji rocznicy życzenia do redakcji nadesłali m.in. Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu PO, Janusz Piechociński, wicepremier i szef PSL, Jarosław Gowin, przewodniczący Klubu Sprawiedliwa Polska, oraz Leszek Miller, lider SLD.

Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo
Kraj
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Na wojsko trzeba wydawać więcej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Kraj
Michał Braun: Stawiamy na transparentność
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska