Frank pokonał górników

Górnicy w jednej chwili przestali być tematem numer jeden w Polsce. Ich miejsce zajęli ekonomiści banku centralnego Szwajcarii, którzy postanowili przestać bronić kursu swojej waluty. Zaskakująca decyzja w jednej chwili wywindowała kurs franka do złotówki do poziomów, których polscy kredytobiorcy nie widzieli nawet w najgorszych koszmarach.

Publikacja: 16.01.2015 07:33

Piotr Kościelniak

Piotr Kościelniak

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

„Frank bije w Polaków" - krzyczy „Rzeczpospolita" na pierwszej stronie. „Z dnia na dzień raty kredytów pół miliona rodzin wzrosły o kilkaset złotych" - czytamy. Materiał ozdobiony jest potężnym wykresem, z którego wynika, że w pewnym momencie kurs franka szwajcarskiego do złotówki skoczył do poziomu 5,19. „Rzeczpospolita" radzi również - w pięciu punktach - co należy i co można zrobić, w tej nowej sytuacji. I pociesza: „Kurs nie rośnie wiecznie".

„Szok frankowy'' również w „Gazecie Wyborczej", która przy okazji przypomina, że po tym, jak Orban zmusił węgierskie banki do powrotu do forinta, Węgrzy mogą spać spokojnie. Gazeta radzi również kiedy warto przewalutować kredyt. I cytuje ekspertów, którzy uważają, że frank jeszcze przez pewien czas będzie się utrzymywał na poziomie ponad 4 zł.

Frankiem (choć trzeba przyznać, że w mniejszym rozmiarze) zajmuje się również „Dziennik Gazeta Prawna" („Szwajcarska ruletka"). „DGP" opisuje za to polskie górnictwo w tekście pod wiele mówiącym tytułem „Potwór, który czai się w kopalniach". W żadnej gazecie nie znajdziemy jednak opisu nocnej dość gorącej debaty (no dobrze, awantury) w sejmie przy okazji debaty i głosowania ws. ustaw restrukturyzujących górnictwo (koalicja rządząca przeforsowała zmiany).

Całe szczęście, że mamy kulturę, która w dziedzinie dobrych tematów nadrabia to, że ekonomia wyłącznie straszy. A tym razem mamy się czym pochwalić, czyli - polskie filmy otrzymały nominacje do najważniejszych nagród w tej dziedzinie na świecie. Oscary 2015 będziemy śledzić z większym niż zwykle zainteresowaniem, bo szanse mają aż trzy produkcje: „Ida", „Joanna" i „Nasza klątwa" i to w aż czterech kategoriach („Ambitne kino walczy o Oscary" w „Rz"). „ Tylu nominacji do Oscarów polscy filmowcy jeszcze nigdy nie mieli" - cieszy się wielkiego sukcesu „Gazeta Wyborcza".

Co jeszcze, oprócz franka i Oscarów? Doskonały wywiad Jędrzeja Bieleckiego z francuskim politologiem Alainem Besanconem na stronach zagranicznych „Rzeczpospolitej". Oczywiście o Francji, islamie i terroryzmie. Oto próbka: „Islam jest religią, która dąży do podbicia świata. Muzułmanie nie rozumieją ludzi, którzy jej nie przyjmują". Albo „De Gaulle był przeciwny utrzymaniu francuskiej Algierii, bo obawiał się nadmiernej ilości muzułmanów". Tytuł - „Nie przyjaźnie się z żadnym muzułmaninem".

„Wyborcza" opisuje „Falenty skok na media". Jeden z bohaterów afery podsłuchowej zaczyna - według dziennikarzy - skarżyć do sądu gazety opisujące jego sprawę i domagać się sprostowań. Do sądów miało wpłynąć dziewięć pozwów w sprawie „Gazety Wyborczej", „Pulsu Biznesu", „Newsweeka", „Faktu" i „Dziennika Gazety Prawnej". Dotyczą sugestii, które Falenta uznaje za nieprawdziwe.

W „Rzeczpospolitej" interesujący raport przygotowany przez Uniwersytet Warszawski i Fundację Dzieci Niczyje o mowie nienawiści wśród nastolatków („Hejt nasz powszedni"). Wynika z niego, że ok. 40 proc. osób w wieku 14-17 lat doświadczyło przejawów mowy nienawiści w Internecie. Przy czym nie chodzi o określenia wulgarne, lecz komentarze dotyczące... wyglądu i twórczości. Określenia „fajna dziwka", czy „niezła suka" młodzież traktuje jako komplement. Jak to, to „niezła suka" z tego franka.

Kraj
Konkurs Young Design 2025
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Kraj
Jerzy Owsiak zaapelował do prokurator Ewy Wrzosek. „Proszę cały czas trwać w swoich przekonaniach”
Kraj
Adam Traczyk: Badania kandydatów na prezydenta zdradzają nasze uprzedzenia
Kraj
Wątpliwa przerwa w przesłuchaniu Barbary Skrzypek
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Kraj
Rzeczy osobiste odebrane przez Niemców wracają po latach do rodzin więźniów
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście