„Frank bije w Polaków" - krzyczy „Rzeczpospolita" na pierwszej stronie. „Z dnia na dzień raty kredytów pół miliona rodzin wzrosły o kilkaset złotych" - czytamy. Materiał ozdobiony jest potężnym wykresem, z którego wynika, że w pewnym momencie kurs franka szwajcarskiego do złotówki skoczył do poziomu 5,19. „Rzeczpospolita" radzi również - w pięciu punktach - co należy i co można zrobić, w tej nowej sytuacji. I pociesza: „Kurs nie rośnie wiecznie".
„Szok frankowy'' również w „Gazecie Wyborczej", która przy okazji przypomina, że po tym, jak Orban zmusił węgierskie banki do powrotu do forinta, Węgrzy mogą spać spokojnie. Gazeta radzi również kiedy warto przewalutować kredyt. I cytuje ekspertów, którzy uważają, że frank jeszcze przez pewien czas będzie się utrzymywał na poziomie ponad 4 zł.
Frankiem (choć trzeba przyznać, że w mniejszym rozmiarze) zajmuje się również „Dziennik Gazeta Prawna" („Szwajcarska ruletka"). „DGP" opisuje za to polskie górnictwo w tekście pod wiele mówiącym tytułem „Potwór, który czai się w kopalniach". W żadnej gazecie nie znajdziemy jednak opisu nocnej dość gorącej debaty (no dobrze, awantury) w sejmie przy okazji debaty i głosowania ws. ustaw restrukturyzujących górnictwo (koalicja rządząca przeforsowała zmiany).
Całe szczęście, że mamy kulturę, która w dziedzinie dobrych tematów nadrabia to, że ekonomia wyłącznie straszy. A tym razem mamy się czym pochwalić, czyli - polskie filmy otrzymały nominacje do najważniejszych nagród w tej dziedzinie na świecie. Oscary 2015 będziemy śledzić z większym niż zwykle zainteresowaniem, bo szanse mają aż trzy produkcje: „Ida", „Joanna" i „Nasza klątwa" i to w aż czterech kategoriach („Ambitne kino walczy o Oscary" w „Rz"). „ Tylu nominacji do Oscarów polscy filmowcy jeszcze nigdy nie mieli" - cieszy się wielkiego sukcesu „Gazeta Wyborcza".
Co jeszcze, oprócz franka i Oscarów? Doskonały wywiad Jędrzeja Bieleckiego z francuskim politologiem Alainem Besanconem na stronach zagranicznych „Rzeczpospolitej". Oczywiście o Francji, islamie i terroryzmie. Oto próbka: „Islam jest religią, która dąży do podbicia świata. Muzułmanie nie rozumieją ludzi, którzy jej nie przyjmują". Albo „De Gaulle był przeciwny utrzymaniu francuskiej Algierii, bo obawiał się nadmiernej ilości muzułmanów". Tytuł - „Nie przyjaźnie się z żadnym muzułmaninem".