CBŚP złapało grupę przestępczą fikcyjnie sprzedającą zegarki

Krociowe zyski osiągnęła grupa przestępcza, która „na papierze” eksportowała na Ukrainę luksusowe zegarki. Wpadło 15 osób, w tym dwóch liderów gangu, trudniących się procederem.

Aktualizacja: 16.02.2017 06:00 Publikacja: 16.02.2017 05:57

CBŚP złapało grupę przestępczą fikcyjnie sprzedającą zegarki

Foto: 123RF

- Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz dokonania licznych przestępstw karno – skarbowych – mówi „Rzeczpospolitej” Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

Na trop nielegalnego przedsięwzięcia polegającego na fikcyjnym obrocie luksusowymi zegarkami wpadli funkcjonariusze rzeszowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej z Rzeszowa.

Śledczy rozpracowali mechanizm, który pozwalał członkom gangu naciągać państwo na ogromne sumy. Jak ustalili, dwóch liderów gangu – Polak i Ukrainiec wykorzystywali do oszustwa legalne firmy działające na terenie trzech województw: dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wciągnięci w oszustwo przedsiębiorcy fikcyjnie, bo tylko na papierze, eksportowali zegarki za granicę.

- Oszukańczy mechanizm polegał na sfingowanym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. W praktyce ta sama przesyłka była więc wysyłana przez różne firmy, zaangażowane w przestępczą działalność – wyjaśnia Agnieszka Hamelusz.

Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP, wkrótce po nadaniu towaru, sprawcy składali deklaracje VAT na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. W taki sposób w ciągu trzech lat - od 2014 r. do końca 2016 r. - wyłudzili łącznie milion złotych. Pozostali członkowie grupy prowadzący legalne firmy dostawali „za przysługę”, czyli wystawienie potwierdzających nieprawdę faktur, od 5 proc do 10 proc. kwoty wyłudzonego VAT.

Wśród 15 osób zaangażowanych w proceder, które zostały zatrzymane, są obaj liderzy grupy, oraz właściciele współpracujących firm, biorący udział w fikcyjnym eksporcie. Czyli wszyscy, których śledczym dotychczas udało się ustalić.

Krąg podejrzanych może jednak być większy, ponieważ – jak zaznaczają policjanci – sprawa ma charakter rozwojowy, i w grę wchodzą kolejne zatrzymania.

- Liderom grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a działającym w niej osobom do pięciu lat - mówi Agnieszka Hamelusz.

Kraj
Czy Polacy chcą sankcji na Izrael? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Kraj
Rafał Trzaskowski o propozycji Karola Nawrockiego: Niech się pan Karol tłumaczy
Kraj
Cienka granica pomagania uchodźcom. Złoty telefon pogrąża aktywistów z granicy
Kraj
Instytut Pileckiego pod lupą śledczych
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu