Anna Maria Anders: Żołnierze mojego ojca budowali Izrael

Senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, nie kryje oburzenia artykułem w "Jerusalem Post".

Aktualizacja: 01.03.2018 17:51 Publikacja: 01.03.2018 16:17

Anna Maria Anders

Anna Maria Anders

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

amk

To reakcja na opublikowany dziś w "Jerusalem Post" artykuł o tajnym raporcie US Office of Intelligence Coordination and Liaison z 1946 roku, zatytułowanym "Żydzi w Polsce od czasów wyzwolenia".

Dokument, który stracił klauzulę tajności w 1983 roku, trafił do Centrum Wiesenthala. Jest w nim m.in. wzmianka o tym, że w Wojsku Polskim pod dowództwem gen. Andersa żołnierze pochodzenia żydowskiego byli tak źle traktowaniu, że woleli je opuścić, zaś w Polsce lat 40. antysemityzm był zjawiskiem powszechnym. 

Oburzenia tekstem w "Jerusalem Post" nie kryje córka generała, senator Anna Maria Anders.

Zauważa, że jej ojciec, tworząc 2 Korpus Polski, wyprowadził z terenów ZSRR około 3 tys. żołnierzy pochodzenia żydowskiego, gdyż czekałaby ich tam śmierć. Ponadto dezercja tych żołnierzy z polskiej armii odbywała się "za cichą zgodą" jej ojca i bez żadnych konsekwencji.

Anders przypomina, że wśród żołnierzy armii gen,. Andersa wielu było takich, którzy później budowali Państwo Izrael, wśród nich np. Menachem Begin, późniejszy premier tego kraju.

Senator twierdzi też, że jeszcze przed wojną w domu jej rodziców bywało wielu przyjaciół pochodzenia żydowskiego i że nigdy nie spotkała się z jakimkolwiek przejawem antysemityzmu wobec nich. 

Anna Maria Anders zauważa, że w dniu, w którym w wyniku napiętej sytuacji między Polską a Izraelem ma dojść do rozmów wspólnej komisji, narracja, jaką prezentuje artykuł w  "Jerusalem Post" nie ma nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem. 

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy