Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadza nie tylko nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego państwa, ale włącza też w ten obszar budowę sieci 5G. – Chcemy połączyć te dwa obszary, bezpieczeństwa i budowy nowych sieci telekomunikacyjnych. To ważna zmiana – tłumaczy nasz rozmówca z rządu.

W ustawie zapisano powołanie dwóch funduszy: jeden dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego w sferze publicznej, a drugi ma finansować budowę tzw. strategicznej sieci bezpieczeństwa, która ma być dostępna dla najważniejszych instytucji publicznych. Ustawa jest uważnie obserwowana nie tylko przez polityków i ekspertów zajmujących się tą tematyką, ale też przez rynek telekomunikacyjny. W 2020 roku anulowano bowiem aukcję na 5G i od tego czasu trwa oczekiwanie na nowe rozwiązania prawne, które w praktyce uruchomią cały proces, który ma rozpocząć się na początku 2022 r.

Po tym, jak projekt zaopiniuje komitet ds. bezpieczeństwa i obrony, ustawa trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak wynika z naszych rozmów, ustawa może trafić do Sejmu na przełomie października i listopada, a wejdzie w życie najpewniej od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj więcej

Jest nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie. Ze spółką Polskie 5G

W ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy rząd ma wyznaczyć operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), a ten w ciągu 60 dni od wyznaczenia powołać spółkę Polskie 5G – czyli najpóźniej do marca 2022 roku.

Jak wynika z naszych rozmów, sprawę uważnie obserwuje już sejmowa opozycja.