To zacieranie historycznego kontekstu, więc piękna idea może skończyć się na niekończącym się ustalaniu szczegółów deklaracji – przewiduje burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.
Międzynarodowe Centrum Pamięci, Dokumentacji i Badań Naukowych „Wspominajmy razem” w Zgorzelcu i Görlitz miało dokumentować przesiedlenia Polaków, Niemców, ale także Greków, mieszkańców byłej Jugosławii i innych narodów. Pomysł zgłosiły niemieckie władze Görlitz. Entuzjastycznie przyjęto go w Zgorzelcu, gdzie samorządowcy uznali, że będzie dobrą kontrpropozycją dla pomysłu szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach.
O zgorzeleckim centrum w formie wystawy na moście, przerzuconym przez Nysę Łużycką, entuzjastycznie wypowiadali się wicepremier Grzegorz Schetyna i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
– Magistrat Görlitz ma oficjalne poparcie idei muzeum od kanclerz Angeli Merkel, byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa i przewodniczącego polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej Marcusa Meckela – mówił „Rz” na początku roku burmistrz Gronicz.
Ale w niedzielę od zgorzeleckiego centrum dystansował się niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schauble: – Rząd federalny nie angażuje się w takie regionalne projekty.