Inicjatywa "Młodych dla Polski" to reakcja na zaproszenie, jakie prof. Piotr Gliński wystosował do urzędującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Chciałem publicznie zaprosić panią Hanną Gronkiewicz-Waltz do debaty o naszym mieście, do rozmowy o zarzutach i kontrpropozycjach dotyczących miasta. Forma tej debaty, uczestnicy jest do dyskusji, jesteśmy otwarci na różne formuły takiej debaty - zaproponował podczas wspólnej z Jarosławem Kaczyńskim konferencji prasowej Gliński, który jest nieformalnym kandydatem PiS na stanowisko prezydenta Warszawy.
Zdaniem Glińskiego taka debata jest niezbędna, by warszawiacy mogli dokonać świadomego wyboru w zbliżającym się referendum. - Kampania referendalna nabiera dynamiki. W przestrzeni medialnej formułowane są różnego rodzaju stanowiska i zarzuty wobec władz Warszawy. Wydaje się, że w niedostatecznym stopniu formułowane są argumenty merytoryczne na rzecz obrony władz Warszawy, które mają być poddane egzaminowi referendalnemu. Aby racjonalnie móc się spotkać przy urnach referendalnych, aby ten akt był racjonalny, warto pogłębić wiedzę na temat stanowisk i poglądów merytorycznych co do polityki prowadzonej w Warszawie przez ostatnie siedem lat - stwierdził profesor.
"Młodzi dla Polski" podkreślają swoje doświadczenie w organizacji różnego rodzaju debat. - Jako Stowarzyszenie Młodzi dla Polski wielokrotnie inicjowaliśmy debaty dotyczące najważniejszych spraw w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Wychodzimy z założenia, że dyskusja jest podstawą zdrowej demokracji - mówi prezes stowarzyszenia Sebastian Kaleta. - W związku referendum dotyczącym odwołania ze stanowiska Prezydent m. st. Warszawa w dniu 13 października uważamy, że Warszawiacy powinni mieć możliwość wysłuchania obydwu stron sporu o przyszłość Pani Prezydent, a także całego miasta właśnie poprzez debatę. Debata jest istotą demokratycznego wyboru. W kolebce demokracji, starożytnych Atenach, to właśnie dyskusje toczone na agorze stanowiły podstawę każdego wyboru politycznego - dodaje.
Jego zdaniem doświadczenie posiadane przez stowarzyszenie oraz bezstronność w toczącym się sporze mogą pozytywnie wpłynąć na decyzje podejmowane przez warszawiaków w związku z referendum. "Młodzi dla Polski" proponują, by debata odbyła się w murach Uniwersytetu Warszawskiego, a szczegóły ewentualnego spotkania chcą uzgodnić z obiema stronami. Jak dotychczas ani PiS, ani PO nie odniosły się do propozycji stowarzyszenia.