Przegląd prasy: Święta, miliarderzy i chińska baza św. Mikołaja

W dzisiejszych dziennikach królują Święta i podsumowania mijającego roku, znajdziemy też garść prognoz na kolejny. Ale innych tematów również nie brakuje.

Aktualizacja: 24.12.2014 09:26 Publikacja: 24.12.2014 08:49

Andrzej Krakowiak

Andrzej Krakowiak

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

„Rzeczpospolita" przypomina, że „Święta pomagają nakręcić całą gospodarkę". Zgodnie z szacunkami wydatki Polaków związane z Bożym Narodzeniem przekraczają już 15 mld złotych, kolejne 10 mld zł wydamy na świętowanie Sylwestra. Z badania firmy KPMG wynika, że na Boże Narodzenie, Sylwestra i ferie zimowe wydamy łącznie niemal 30 mld zł, czyli 7 proc. więcej, niż rok temu. Oznacza to, że mimo wciąż słabej sytuacji na rynku pracy, Polacy zapomnieli już o zaciskaniu pasa. I dobrze, bo są branże, które bez tych pieniędzy by sobie nie poradziły.

„Gazeta Wyborcza" opisuje drogę, jaką przebyła część świątecznych ozdób i prezentów, które kupujemy. Magazyn świętego Mikołaja znajduje się dziś oczywiście w Chinach, a konkretnie w mieście Yiwu we wschodniej części kraju, zabudowanym hurtowniami, w których handlowcy z całego świata zamawiają bombki, lampki, lalki, czy klocki. Rzeka świątecznych wyrobów „made in China" nie trafiła do Europy, jak do tej pory, statkiem ani samolotem, ale po raz pierwszy najdłuższą linią kolejową świata, która prowadzi z Yiwu do Madrytu. Świąteczny pociąg minął po drodze Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy i Francję. I chociaż z Chin miał do przejechania aż 13 tysięcy km, św. Mikołaj dotarł jednak na czas...

10 miliardów złotych na giełdzie

Ale dzisiejsze gazety nie żyją tylko świątecznymi tematami. W politycznym podsumowaniu roku „Rzeczpospolita" typuje największych wygranych i przegranych mijających dwunastu miesięcy. „To był rok Donalda Tuska. Zgrany i skazywany na porażkę na krajowym podwórku, w największej tajemnicy doprowadził do końca wielomiesięczne negocjacje dotyczące stanowiska szefa Rady Europejskiej. Stał się pierwszym polskim premierem, który – jak sam to ujął – odchodzi niepokonany". Kto poza Tuskiem najwięcej zyskał, a kto poniósł najbardziej spektakularną porażkę? Tego dowiedzą się państwo z lektury „Rz".

„Gazeta Wyborcza" pisze o sprawie Andrzeja Michałowskiego, działacza opozycyjnego w czasach PRL. Za swoją działalność w podziemnej „Solidarności" przesiedział w więzieniu półtora roku, ponad cztery się ukrywał, potem nie mógł znaleźć pracy. „Ale sąd odmówił odszkodowania za cały okres, bo ukrywał się z własnej woli, a fakt, iż okres ten wykorzystywał w szczytnych, niepodległościowych celach nie ma tu znaczenia. Sąd apelacyjny się z tym nie zgodził" – czytamy w „GW".

„Puls Biznesu" publikuje doroczny ranking giełdowych krezusów. Pierwszym inwestorem na GPW z akcjami o wartości ponad 10 mld złotych został Zygmunt Solorz-Żak, który w tym roku wyraźnie zdystansował Michała Sołowowa i Leszka Czarneckiego. „Miliarderów w zestawieniu jest o trzech więcej niż w ubiegłym roku, ale powodów do wielkiego świętowania i chwalenia koniunktury na warszawskiej giełdzie nie ma, bo pakiety siedmiu straciły na wartości, a majątek urósł tylko pięciu" – pisze „PB".

Na ósmym miejscu tego rankingu znalazł się Roman Karkosik. Właściciel m.in. Boryszewa i Alchemii w „Gazecie Giełdy Parkiet" bardzo gorzko i ostro ocenia sytuację na warszawskiej giełdzie. Jego zdaniem po demontażu OFE decydenci są na najlepszej drodze do jeszcze większego zmarginalizowania naszego parkietu: zniechęcenia inwestorów do handlowania akcjami, a firm do wchodzenia na giełdę po kapitał na rozwój. – Nie dziwię się Michałowi Sołowowowi, że wycofuje spółki z giełdy. Ja też nie wykluczam takiego scenariusza – wyznaje Karkosik.

Kanał i rzeka piwa

W „Rzeczpospolitej" „Chiny kopią kanał w Nikaragui". Powstająca droga wodna, konkurencyjna wobec zatłoczonego Kanału Panamskiego, to wielka szansa dla Pekinu i potencjalne zagrożenie dla interesów Waszyngtonu. Kanał o długości 278 km, szerokości od 230 do 520 m i głębokości 28 m, który w ciągu pięciu lat wybuduje firma Hong Kong Nicaragua Development Co, ma kosztować 50 mld dolarów.

O badaniu pokazującym nowe, ale już wyraźnie widoczne w polskich sklepach zjawisko przeczytamy w „GW". „Aż 84 proc. sklepów zabrania klientom robienia zdjęć komórkami. Skanowanie za ich pomocą produktów w celu porównania cen nie życzy sobie 72 proc. sklepów" – czytamy. Najgorzej jest pod tym względem w dyskontach, najlepiej w sklepach budowlanych. Pracownikom sklepów w ogóle nie przeszkadza, że zgodnie z prawem mogą co najwyżej uprzejmie poprosić klienta o przerwanie robienia zdjęć. To jeszcze jedno potwierdzenie, że Polacy-konsumenci słabo znają swoje prawa.

„Rzeczpospolita" pisze zmianach na rodzimym piwnym rynku, wieszcząc „Koniec panowania jasnego pełnego". W mijającym roku działało nad Wisłą ponad 100 browarów, które warzyły pół tysiąca różnych piw. I będzie ich coraz więcej, bo kolejne rosną jak na drożdżach. Od Stanów Zjednoczonych, ziemi obiecanej piwowarów i piwoszy, gdzie działa dziś ponad 3 tys. browarów, wciąż dzielą nas co prawda lata świetlne, ale i w Polsce, w niewielkich rzemieślniczych browarach, powstają wyśmienite trunki. Najbliższe dni mogą być dobrą okazją, żeby w spokoju skosztować paru z nich...

„Rzeczpospolita" przypomina, że „Święta pomagają nakręcić całą gospodarkę". Zgodnie z szacunkami wydatki Polaków związane z Bożym Narodzeniem przekraczają już 15 mld złotych, kolejne 10 mld zł wydamy na świętowanie Sylwestra. Z badania firmy KPMG wynika, że na Boże Narodzenie, Sylwestra i ferie zimowe wydamy łącznie niemal 30 mld zł, czyli 7 proc. więcej, niż rok temu. Oznacza to, że mimo wciąż słabej sytuacji na rynku pracy, Polacy zapomnieli już o zaciskaniu pasa. I dobrze, bo są branże, które bez tych pieniędzy by sobie nie poradziły.

Pozostało 89% artykułu
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii