O 10.03 lądownik Philae zostanie odrzucony od sondy Rosetta i rozpocznie operację lądowania na lodowej powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
Dotknięcie gruntu przez Philae planowane jest na godz. 17.02. Philae zostanie przytwierdzona do lodowego jądra komety za pomocą harpuna i śrub w trzech nogach pojazdu (grawitacja na powierzchni oddalonej od nas o 580 mln km komety jest minimalna).
Bezpośrednio po lądowaniu Philae przystąpi do badania próbek pobranych z zamrożonej skały. Aby rozpocząć eksperyment naukowy, zadziałać musi specjalny penetrator, który wbije się w grunt. Zbudowali go inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Uzyskane przez instrumenty lądownika dane wraz ze zdjęciami z powierzchni będą przesyłane do sondy Rosetta, która pozostanie na orbicie, a następnie przekazywane do Centrum Kontroli lotu w Darmstadt w Niemczech. Rosetta wyposażona w 12 instrumentów badawczych pozostanie na orbicie przez kolejnych 17 miesięcy i będzie analizować skład komety z odległości kilkunastu kilometrów.
ESA przeprowadzi bezpośrednią transmisję z operacji lądowania. Będzie ją można oglądać na stronie ESA: new.livestream.com.