Rezultaty badań prowadzonych za pomocą spektrometru gazowego ROSINA opublikowane zostały na łamach magazynu „Science". Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis — w skrócie ROSINA — to instrument składający się z dwóch spektrometrów masowych oraz czujnika ciśnienia. Służy do badania składu atmosfery kometarnej.
Kluczowym czynnikiem który stanowi o różnicy wody na komecie i na Ziemi jest ilość deuteru — cięższego z dwóch stabilnych izotopów wodoru. W ziemskich oceanach znakomita większość wody składa się z połączenia atomu tlenu i dwóch atomów wodoru. Ale w zwykłej wodzie są śladowe ilości wody, która składa się z deuteru i tlenu.
— Stosunek ciężkiej do lekkiej wody jest charakterystyczny — powiedziała prof. Kathrin Altwegg z Uniwersytetu Bernie w Szwajacarii, główna specjalistka instrumentu ROSINA. — Dzięki porównaniu wody na komecie i na Ziemi możemy definitywnie powiedzieć czy woda na Ziemi pasuje do tej na komecie. W wodzie a komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko jest ponad trzy razy więcej deuteru, niż w wodzie na Ziemi. Oznacza to, że nie może ona pochodzić z komety tego typu pochodzących z Pasa Kuipera, znajdującego się za orbitą Neptuna.
Wyniki przekazane przez instrument Rosetty pozwalają przypuszczać, że większość ziemskiej wody pochodzi jednak z asteroid, ale konieczne będą kolejne badania komet innego typu niż ta którą odwiedziła Rosetta — uważają badacze. Prowadzone poprzednio badania pozwoliły ustalić, że komety wywodzące się z Obłoku Oorta położonego już na obrzeżach Układu Słonecznego także mają inny skład wody niż Ziemia.