Reklama
Rozwiń

Dwie nowe Ziemie

Osiem planet pozasłonecznych znajdujących się w ekosferze odkrył zespół amerykańskich astronomów. Dwa nowe globy bardzo przypominają Ziemię.

Aktualizacja: 07.01.2015 11:56 Publikacja: 07.01.2015 11:10

Dwie nowe Ziemie

Foto: materiały prasowe

- Większość tych planet może mieć twardą, skalistą powierzchnię, dokładnie tak, jak nasza Ziemia - mówi Guillermo Torres z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Ich odległość od macierzystych gwiazd jest taka, że na powierzchni może utrzymywać się woda w stanie ciekłym. Ta cecha jest przez astrobiologów uznawana za kluczową dla potencjalnego powstania i utrzymania życia - mówi się wówczas, że planeta znajduje się w ekosferze. Jeżeli znajduje się zbyt blisko swojej gwiazdy (i otrzymuje więcej promieniowania) woda wyparuje. Za daleko - i woda zamieni się w lód.

Dwie spośród nowoodkrytych planet są jednak szczególne. To najbardziej przypominające Ziemię globy spośród dotychczas zidentyfikowanych poza naszym Układem Słonecznym. Kepler-438b i Kepler-442b obiegają tzw. czerwony karły - gwiazdy nieco mniejsze i chłodniejsze niż nasze Słońce.

Pierwsza planeta jest nieco większa od Ziemi (o ok. 12 proc. - wyliczają astrofizycy) i szansa, że jest skalista (co oznacza, że mogą na niej występować zbiorniki wodne i lądy) wynosi 70 proc. Kepler-442b jest większa od Ziemi o jedną trzecią, a prawdopodobieństwo, że jest skalista wynosi ok. 60 proc.

- Oczywiście, nie mamy żadnej pewności, że badane przez nas planety rzeczywiście nadają się do zamieszkania - zastrzega David Kipping, jeden ze współautorów odkrycia.

Obserwacji udało się dokonać dzięki danym zebranym przez Teleskop Kosmiczny Kepler wysłany przez NASA. Obie najbardziej obiecujące planety znajdują się dość daleko od Ziemi. Kepler-438b obiega swoją gwiazdę ok. 470 lat świetlnych od nas. Kepler-442b jest jeszcze dalej - ok. 1100 lat świetlnych od naszej planety.

Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Kosmos
Pierwsze słowa Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie. Mówił o „początku epoki”