Przed ołtarzem stanie obleczony w purpurę tron, na którym spocznie korona. Nad nim zawiśnie chorągiew z białym piastowskim orłem. Tak w niedzielę będzie wyglądał wystrój poznańskiej katedry. W świątyni zostanie odprawiona msza w intencji pochowanych tam władców Polski. Będzie jej przewodniczyć bp Grzegorz Balcerek.
– To tradycja kultywowana od kilkunastu lat – wyjaśnia ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu.
Msza jest odprawiana w drugą niedzielę listopada. Zamawia ją wojewoda wielkopolski. – Nie wysyłamy zaproszeń, zwykle jednak biorą w niej udział przedstawiciele władz, a także liczni mieszkańcy Poznania. Msza nawiązuje do Święta Niepodległości. Modlimy się za dawnych władców, bo zbudowali podwaliny pod kraj, w którym obecnie żyjemy – podkreśla Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty w Złotej Kaplicy, gdzie znajduje się sarkofag Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego.
W przygotowaniu wystroju katedry pomaga Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Tron, korona, chorągiew to rekonstrukcje oryginalnych przedmiotów. Niemniej rekonstrukcje niezwykle cenne – podkreśla prof. Andrzej M. Wyrwa, dyrektor placówki. – Pusty tron symbolizuje obecność tych, za których się modlimy. To niezwykle istotne, bo coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z historycznej ciągłości. Dawni władcy wywarli wpływ także na współczesność. Tymczasem obok pomników książąt i królów większość z nas przechodzi obojętnie.