Do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, któremu podlegają sprawy wyznaniowe, zaproszono przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Konsultacje mają dotyczyć likwidacji komisji regulacyjnej. Podobne odbyły się już z Kościołem prawosławnym.
Resort Michała Boniego się spieszy, gdyż do końca marca zobowiązał się opracować założenia do zmian w ustawach wyznaniowych, których celem – według informacji "Rzeczpospolitej" – jest likwidacja czterech komisji regulacyjnych.
Komisje te na wzór Komisji Majątkowej Kościoła katolickiego zajmują się zwrotem majątku zabranego innym Kościołom i związkom wyznaniowym – prawosławnemu, luterańskiemu, gminom żydowskim oraz – w komisji międzykościelnej – ewangelikom reformowanym, metodystom, baptystom, adwentystom, zielonoświątkowcom i muzułmanom.
To już druga tura konsultacji w tej sprawie. Pierwszą jesienią 2010 r. prowadził poprzedni gabinet Donalda Tuska, gdy trwały przygotowania do rozwiązania Komisji Majątkowej. Ale przedstawiciele Kościołów jak rok temu, tak również dzisiaj nie zgadzają się na rozwiązanie komisji. Protestowała też Polska Rada Ekumeniczna.
– O likwidacji Komisji Majątkowej zadecydowały nieprawidłowości w jej działaniu. W wypadku komisji regulacyjnych nie ma takich przesłanek, by kończyć działalność – mówi rzecznik Kościoła ewangelicko[pauza]augsburskiego ks. Wojciech Pracki, podkreślając, że w tych komisjach od początku uczestniczą przedstawiciele samorządów.