Do Watykanu z wizytą do „progów apostolskich" wybiera się ponad 90 polskich biskupów. Jadą wszyscy ordynariusze oraz ich biskupi pomocniczy. Z niektórych diecezji do Rzymu wybierają się także biskupi seniorzy.
Obowiązek odwiedzenia Stolicy Apostolskiej nakłada na hierarchów kodeks prawa kanonicznego. Muszą oni w trakcie pobytu w Rzymie złożyć papieżowi sprawozdanie z powierzonych im obowiązków. Teoretycznie wizyty ad limina odbywają się co pięć lat. Ale polscy biskupi po raz ostatni byli w Watykanie jesienią 2005 roku. Kolejna wizyta – planowana na 2010 rok – została odwołana ze względu na chorobę Benedykta XVI, a potem jego rezygnację.
Obraz diecezji
– Tegoroczną wizytę zaczniemy od wspólnej mszy św. przy grobie Jana Pawła II – mówi „Rz" bp Wojciech Polak, sekretarz generalny episkopatu. – Potem biskupi podzieleni na trzy grupy będą składali wizyty w watykańskich kongregacjach.
Nowością tegorocznej wizyty ad limina jest to, że polscy biskupi zostali zaproszeni do Rzymu w tym samym czasie od 1 do 8 lutego.
Biskupi złożą wizytę w sześciu kongregacjach: Nauki Wiary, Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Biskupów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Edukacji Katolickiej. Tam złożą swoje sprawozdania.