Ruszyło seminarium duchowne dla "spóźnionych"

Dziewięciu kandydatów przyjęto do uruchomionego w tym roku seminarium duchownego dla mężczyzn powyżej 35. roku życia. Chętnych było ponad 30.

Publikacja: 07.10.2014 20:32

Do seminariów duchownych od kilku lat coraz częściej zgłaszają się mężczyźni powyżej 35. roku życia.

Do seminariów duchownych od kilku lat coraz częściej zgłaszają się mężczyźni powyżej 35. roku życia. Na zdj. święcenia kapłańskie 12 diakonów z seminarium duchownego w Opolu

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Ogólnopolskie seminarium 35+ ruszyło przed kilkoma dniami. Swoją siedzibę ma w Krakowie, ale przeznaczone jest dla kandydatów z całej Polski. Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu episkopatu informację o przyjętych przedstawił bp Grzegorz Ryś, były rektor krakowskiego seminarium, który od kilku lat zabiegał o utworzenie uczelni kształcącej na księży mężczyzn z tzw. późnym powołaniem.

Z dziewięciu przyjętych w tym roku alumnów czterech ma już za sobą studia wyższe m.in. teologię, historię i psychologię. Dwóch jest w trakcie studiów doktoranckich. Jeden zaś był wcześniej żonaty, ale uzyskał unieważnienie małżeństwa.

- Takich kandydatów było w sumie pięciu, ale w ich wypadku wymagane jest głębsze rozeznanie i na ten moment nie zostali oni przyjęci. Wszystkich zainteresowanych było 35, zgłosiło się 19, przyjęliśmy 9 – mówił bp Ryś. - Oprócz dziewięciu kandydatów, których już przyjęto, kilku innym zaproponowano roczny, stały kontakt z ojcem duchownym seminarium, z możliwością przyjazdu na dni skupienia – dodał hierarcha.

Przyjęci do seminarium pochodzą z archidiecezji krakowskiej, katowickiej, wrocławskiej oraz diecezji elbląskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Formacja w seminarium nie będzie odbiegała od zasad obowiązujących w innych tego typu uczelniach i będzie trwała w sumie sześć lat, ale z możliwością skrócenia tego okresu. Każdy z alumnów będzie miał bowiem prawdopodobnie indywidualny tok nauczania. Studia będą odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ale zgodnie ze statutem alumni, nie będą mieli obowiązku uzyskania magisterium.

- To seminarium nie może przygotowywać kapłanów drugiej kategorii. Ich formacja musi być równie dobra albo lepsza – podkreśla bp Ryś.

O utworzeniu seminarium 35+ biskupi zdecydowali w czerwcu tego roku. Watykańska kongregacja ds. duchowieństwa zatwierdziła jego statut ad experimentum na 3 lata.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne