W obradach synodu, który rozpoczął się w niedzielę i poświęcony jest Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła uczestniczy pięciu biskupów z Polski. W dwójce biskupów-blogerów doświadczenie w tej formie kontaktu z internautami ma bp Kiernikowski, który swój blog e-Rozmowy o Dobrej Nowinie prowadzi już od lutego. Abp Gądecki rozpoczął blog w dniu inauguracji synodu, by w ten sposób dzielić się z internautami swoimi spostrzeżeniami na temat synodu.

Po czwartym dniu synodu obaj biskupi, którzy są wybitnymi biblistami, informują internautów o rozpoczęciu prac w dwunastu grupach językowych. Abp Gądecki wspomniał też o „Biblii Polyglotta”, czyli Piśmie Świętym w wielu językach, jakie wszyscy uczestnicy synodu otrzymali od Benedykta XVI.

Biskupi relacjonują na blogach dominujące głosy w dyskusji, dzielą się swoimi refleksjami na ten temat. W środę w grupach włoskich, do której należą obaj hierarchowie, mówiono m.in. o sektach, jako konsekwencji złego sposobu głoszenia Biblii. „Tam, gdzie nie ma dobrego przepowiadania [Słowa Bożego], tam łatwo wchodzą sekty. Jest to w wielu krajach bardzo wielkie wezwanie. Człowiek dzisiejszy szuka tego, co mogłoby dać mu jakieś wewnętrzne oparcie i poczucie duchowego wypełnienia czy bezpieczeństwa” - streszcza dyskusje bp Kiernikowski. „Gdzie leży przyczyna pojawienia się 300 tysięcy magów we Włoszech? Dlaczego 38 milionów Brazylijczyków wystąpiło z Kościoła katolickiego i przeszło do różnych sekt?” - te dramatyczne pytania uczestników synodu przytacza abp Gądecki. Wśród wielu powodów niewłaściwego sposobu głoszenia Bibilii wymieniano także złe jej nauczanie w szkołach i uniwersytetach katolickich.

Relacje biskupów z synodu, w których czasem znajdują się także wiadomości nie dotyczące bezpośrednio obrad, uzupełniają zdjęcia.

[b]Blogi biskupów z synodu[/b]: [link=http://www.archpoznan.pl/blog/]http://www.archpoznan.pl/blog/[/link], [link=http://www.radiopodlasie.pl/bp/]www.radiopodlasie.pl/bp/[/link]