Czarna Madonna w Ostaszkowie

Początek Polsko-Rosyjskiego pojednania? Prawosławni mnisi modlą się za oficerów pomordowanych przez NKWD

Aktualizacja: 23.09.2009 07:58 Publikacja: 23.09.2009 02:51

Czarna Madonna w Ostaszkowie

Foto: Rzeczpospolita

Dzisiaj do Polski przyjeżdża oficjalna delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która zabierze z Częstochowy kopię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, mnisi umieszczą ją w cerkwi w Ostaszkowie, w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Ostaszków był jednym z trzech obozów, w którym NKWD trzymało polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 r. 6300 jeńców z Ostaszkowa, głównie policjanci i członkowie Korpusu Ochrony Pogranicza, zginęło w Twerze.

– Mnisi prawosławni chcą uczcić polskie ofiary obozu ostaszkowskiego – tłumaczy rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. – Jest to też ich znak pojednania.

Mnisi opiekujący się cerkwią w Ostaszkowie mieszkają w oddalonym o dziesięć kilometrów XVI-wiecznym klasztorze w Niło-Stałobieńsku, który – zabrany przez komunistów – odzyskali w 1990 r. Ze swoim projektem zgłosili się półtora roku temu do ambasadora Polski w Moskwie Jerzego Bahra. Ten z kolei przekazał ich prośbę abp. Henrykowi Muszyńskiemu, metropolicie gnieźnieńskiemu, podczas spotkania i nabożeństwa ekumenicznego w katedrze w Moskwie. Abp Muszyński po powrocie do kraju poinformował o wszystkim paulinów na Jasnej Górze. Ci przygotowali kopię obrazu. Ale z powodu zmiany władz Cerkwi Prawosławnej – śmierci patriarchy Aleksieja i wyboru nowego patriarchy Cyryla – jej odbiór się przeciągnął.

Ostatecznie sześcioosobowa delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem przedstawiciela biskupa twerskiego archimandryty Arkadija Gubanowa w czwartek przyjedzie na Jasną Górę. Wtedy paulini przekażą obraz mnichom.

Odbędzie się to kilka dni po obchodach 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. I w trudnym momencie relacji polsko-rosyjskich, dyskusji na temat zbrodni katyńskiej, prób ze strony Rosji zrównania paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., który przesądził o IV rozbiorze Polski, z konferencją w Monachium we wrześniu 1938 r.

Czy gest prawosławnych mnichów to początek pojednania polsko-rosyjskiego?

– Daj Boże – mówi „Rz” prawosławny abp wrocławski i szczeciński Jeremiasz, który nie wątpi, że ta wizyta ma wielkie znaczenie. – Kościół w Polsce i Kościół prawosławny w Rosji pełnią funkcje stróża świadomości narodowej i często były organizatorami życia społecznego i państwowego. Bardzo dobrze, że w ten sposób zaczyna się proces pojednania i budowania porozumienia oraz współpracy.

Również bp Stanisław Budzik, który jako sekretarz Konferencji Episkopatu Polski jest współorganizatorem z Kościołem Prawosławnym w Polsce wizyty delegacji Cerkwi Rosyjskiej, ma nadzieję, że pomoże ona w polsko-rosyjskim pojednaniu.

Goście z Rosji odwiedzą oprócz Warszawy i Częstochowy także Gniezno, Płock, Kraków i miejsca najważniejsze dla polskich prawosławnych – św. górę Grabarkę, klasztor w Jabłecznej, a także cerkiew w Siemiatyczach.

Kościół
Episkopat dał sobie kolejną szansę na dotrzymanie obietnic
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Komisja ds. zbadania pedofilii – ostatnia szansa dla Kościoła w Polsce
Kościół
Franciszek w szpitalu obchodzi rocznicę wyboru, Watykan na rozdrożu
Kościół
Zabrali Kościołowi, dali mniejszościom. Symboliczny gest rządu
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Kościół
W mieszkaniu księdza odbyła się orgia. Jest decyzja Watykanu
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście