W czwartek w Watykanie rozpoczyna się spotkanie biskupów poświęcone pedofilii w Kościele. Bierze w nim udział 190 hierarchów z całego świata. Dlaczego dopiero teraz papież zdecydował się przeprowadzić dyskusję nad tym problemem?
To spotkanie jest kontynuacją działań, jakie Watykan prowadzi od lat, aby wykorzenić przestępstwa wykorzystywania seksualnego małoletnich, które miały i mają miejsce w Kościele. Inicjatorem tych działań był Jan Paweł II po kryzysie, jaki nastąpił w USA w latach 90. Stolica Apostolska zobowiązała wszystkie episkopaty i przełożonych zakonnych do wdrożenia norm postępowania w przypadku, kiedy duchowny dopuści się wykorzystania osoby małoletniej. Patronowała im zasada „zero tolerancji". Pomysł obecnego spotkania papież wysunął zaś w 2018 r. po przerażającym raporcie dotyczącym Pensylwanii.
Przez 70 lat księża z Pensylwanii dopuścili się nadużyć na ponad tysiącu dzieci.
To był impuls do ogłoszenia dokumentu papieskiego „List do Ludu Bożego", w którym papież przeprosił ofiary i wezwał do kontynuacji radykalnych kroków. Nastąpiły też dymisje biskupów, którzy nie podjęli działań, np. w Chile.
Jakie są pomysły Franciszka na wyeliminowanie tych przestępstw w Kościele?