W Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego, liturgicznego wspomnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, księża spotykają się z biskupami w katedrach. A biskupi, wzorem Jana Pawła II, opublikowali list do kapłanów.

Poświęcają go czytaniu Pisma Świętego. Zachęcają kapłanów, by „rozkochali się na nowo w czytaniu słowa Bożego". By czytanie i słuchanie go u początku każdego dnia było kluczowym momentem ich życia. „Pragniemy, aby odnowiona zażyłość ze słowem Bożym rozpoczęła w Was, drodzy Kapłani, nową duchową wiosnę i rozprzestrzeniła się na cały Kościół w Polsce i na świecie" – piszą biskupi.

Zauważają, że żyjemy w epoce dewaluacji słowa. „Jedną z najbardziej subtelnych pokus, którymi wabieni są także kapłani, jest myślenie, że słowa wzięte z ulicy mogą być bardziej nośne i bardziej skuteczne aniżeli słowo Boże". Tymczasem nauka Chrystusa nie przestaje być aktualna. A słuchanie Jego słowa nie prowadzi do wycofania ze świata, gdyż „słowo Boże odczytywane i rozważane, przemodlone i kontemplowane wzywa do działania". Według biskupów zażyły kontakt ze słowem Bożym pomoże duchownym „zajmować zdecydowane stanowisko wobec wyzwań współczesnego świata", w którym „kapłan ma być jak otwarta Biblia, w której słychać bicie serca Boga".

Biskupi mają nadzieję, że beatyfikacja Jana Pawła II umocni jedność: „jedność biskupów i prezbiterów, jedność z osobami konsekrowanymi i świeckimi. Ufamy, że na nowo zrozumiemy jego wielokrotne wezwania, by w naszym życiu panował prymat świętości nad działaniami zewnętrznymi".